Senioři se podívali do Kutné Hory

Senioři se podívali do Kutné Hory

Účastníci zájezdu před kutnohorským chrámem

Nebývale teplé počasí (odpoledne rtuť teploměru atakovala hranici 25 °C) nás doprovázelo na říjnovém výletu do Kutné Hory.

Cílem našeho autobusového zájezdu byla tentokrát Kutná Hora, která v době lucemburské bývala, díky nalezištím stříbra, druhým největším a nejbohatším městem Českého království!
Nejdříve jsme navštívili ikonický Chrám svaté Barbory, který je právem zahrnut do světového dědictví UNESCO. Po celou dobu prohlídky se nám věnoval šikovný průvodce, a tak jsme získali maximum informací. Tato pozdně gotická katedrála začala být budována již koncem 14. století. Obdivovali jsme úžasný prostor (unikátní sklípková klenba sahá do výše 33 metrů) i jeho převážně gotickou výzdobu. Do současnosti se dochovaly i zajímavé fresky, zobrazující nejen náboženskou tematiku, ale i středověká řemesla kutnohorských obyvatel Dostali jsme se také na emporu, odkud jsme si prohlédli chrám z nadhledu. Úžasné jsou také monumentální varhany s téměř 4 000 píšťalami.
Po prohlídce jsme si dopřáli výtečný oběd v nedaleké Restauraci U svaté Barbory, který jsme měli domluvený předem, aby vše probíhalo hladce a nemuseli jsme dlouho čekat na přípravu jednotlivých pokrmů. Usadit, obsloužit a zkasírovat 45 hostů-výletníků najednou totiž bývá pro obsluhující personál náročná disciplína.
Po posilnění nás autobus zavezl do 15 kilometrů vzdáleného Ringellandu, což je cirkusové zimoviště. Ze zvířat nás zaujali mohutní tygři sibiřští, kteří jsou největšími suchozemskými šelmami. Od průvodkyně jsme se o nich dozvěděli spoustu zajímavých informací, například i to, že dospělý samec dokáže spořádat i 20 kilogramů masa denně.
Potom jsme se vydali na rozhlednu Kaňk, kde nás překvapila informace, že byla postavena teprve před 10 lety.  I když je vysoká 30 metrů, nikdo o zážitek z výšky nepřišel, protože nahoru nás vyvezl výtah (ti nejčilejší z nás se vydali po 144 schodech). Z horního patra se nám naskytl, díky slušné viditelnosti, krásný výhled na Kutnou Horu a nejbližší okolí. Zájezd jsme nemohli zakončit jinak než zákuskem a kávou na terase Havířské boudy, která je pod rozhlednou.
Domů jsme se vrátili kolem šesté hodiny večerní s krásnými zážitky z povedeného výletu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se