V květnu jsme objevovali Kačinu a Kutnou Horu

V květnu jsme objevovali Kačinu a Kutnou Horu

Účastníci zájezdu před zámkem Kačina

Druhý letošní zájezd, ve čtvrtek 23. května, zavedl náš autobus na východ od Prahy. Naším cílem byla Kačina a Kutná Hora.

Nejdříve jsme navštívili empírový zámek Kačina, který nechal vystavět hraběcí rod Chotků začátkem 19. století. V současné době je v majetku Národního zemědělského muzea, ale pro mnohé nezáživná expozice zemědělských strojů napříč staletími tu již není. Průvodkyně nás protáhla 13 chotkovskými komnatami a seznámila nás se životem a zvyky této hraběcí rodiny.
Po návštěvě šlechtického sídla jsme přejeli do pouhých 9 km vzdálené Kutné Hory. Prohlídka kdysi druhého největšího města Českého království nás lákala již od loňského podzimu, kdy jsme navštívili jednu z místních dominant, chrám svaté Barbory. Tentokrát jsme si na procházku městem vyčlenili tři hodiny a každý ji mohl každý absolvovat individuálně. Někteří se vydal do nedalekého Sedlece na skvost Santiniho barokní gotiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v bývalém cisterciáckém klášteře. Většina z nás zůstala v centru města a prošla si památky, které upomínají na jeho slavnou hornickou minulost: Hrádek s Českým muzeem stříbra, Vlašský dvůr, farní kostel sv. Jakuba nebo kostel Matky Boží Na Náměti, kde je pohřben malíř Petr Brandl, který na strop skaleckého kláštera před více než 300 lety vymaloval Kající se Máří Magdalénu.
Bylo krásné slunečné počasí, a tak se i příjemně obědvalo na venkovních terasách restaurací. Nezapomněli jsme ani na obvyklou kávu a zákusek, bez kterých by náš výlet nebyl úplný, a jelo se nazpátek domů.  
O letních prázdninách si dáváme pauzu, další výlet se uskuteční v září.

Výlety za krásami České republiky se konají v rámci vzdělávacích a volnočasových aktivit, které pro seniory pořádá mníšecká radnice.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se