Výlet za porcelánem, hodinami a po stopách Starých pověstí českých

Výlet za porcelánem, hodinami a po stopách Starých pověstí českých

Účastníci zájezdu před kláštereckým zámkem

První říjnový čtvrtek se uskutečnil další ze seniorských výletů za krásami naší země, který pravidelně
organizuje mníšecká radnice.

Město porcelánu
Tentokrát jsme se podívali až do Klášterce nad Ohří, malebného města v podhůří Doupovských hor, které je oprávněně nazýváno městem porcelánu. Naše kroky vedly nejdříve na místní novogotický zámek, kde jsme si v 21 sálech prohlédli bohatou sbírku porcelánu, jehož výrobou je místní kraj proslulý. Obdivovali jsme krásnou ruční práci našich předků, kteří si dávali záležet nejen na účelnosti výrobku, ale i na zdobnosti. Exponáty byly řazeny dle jednotlivých období (od rokoka, přes secesi, art deco až po téměř současnost), takže vše bylo přehledné a výklad úžasné průvodkyně srozumitelný. Potom následovala komentovaná prohlídka zámeckého sklepení, které je přeměněno na Pohádkovou zemi plnou skřítků, víl a dalších milých bytostí z jiného světa, kterou vytvořila výtvarnice Vítězslava Klimtová. Návštěvu zámku zakončil dobrovolný výšlap po 113 schodech na věž, odkud se nám naskytl krásný výhled po okolí.
Potom jsme navštívili Muzeum hodin, kde nám jeho majitel podal výklad k největším chloubám ze své bohaté sbírky. Ochotně nám vyprávěl o tom, kde hodiny získal, odkud pocházejí i jak fungují. Za jeho sbírkou stojí hodiny a hodiny přesné hodinářské práce při opravách strojků a mechaniky, které se jako koníčku věnuje už od dětství. Měli jsme tak možnost vidět unikáty, jako jsou hodiny s vodotryskem nebo i vzácné kusy ze zámku ve Versailles.

Po stopách Oldřicha a Boženy
Na zpáteční cestě jsme se zastavili v obci Peruc nedaleko Loun, která je svázána s příběhem, který známe ze Starých pověstí českých. Podle legendy zde měl přemyslovský kníže Oldřich potkat při praní prádla prostou ženu Boženu, která se mu na první pohled zalíbila. Odvezl ji sebou na své sídlo, učinil ji svou manželkou a díky ní byl zachován přemyslovský rod. Zašli jsme se tedy podívat k Boženině studánce i k majestátnímu Oldřichovu dubu, který je přes tisíc let starý. Cestou na nás čekaly výborné tiramisu a káva, které pro nás připravili ochotní majitelé v Kavárně Za dubem (měli od září zavřeno a otevřeli jenom kvůli nám!).

Pozvánka na další výlet
Příští výlet, který se koná v pátek 2. prosince, nás zaveze autobusem do Polabí. Nejprve se podíváme do Lysé nad Labem, kde se na výstavišti konají oblíbené Vánoční trhy. Odpoledne zajedeme do Staré Boleslavi na komentovanou prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Maie, kde je uchováváno vzácné Palladium země české. Podrobnější Informace k výletům dostanete na telefonu: 604 360 094.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se