V dnešní době se slovo ekologie skloňuje všemi směry a někdy se zdá, že mnohým z nás už chybí chuť myslet ekologicky. Jak ale ukázaly projektové dny, děti naší školy jsou od útlého věku schopné popsat třídění, jestli citrusy patří do kompostérů, anebo z jakého materiálu mají mikiny.
Čtvrteční den se týkal žáků prvního stupně, a tak se projekty chystaly s ohledem na jejich věk. Přes témata recyklace a třídění do známých žlutých a modrých kontejnerů si vysvětlili, že baterie nepatří do komunálního odpadu a co to vůbec ten komunální odpad je. Děti už ví, proč nevyléváme použitý olej do výlevky a jak s ním pak nakládáme. Po zhlédnutí výukového materiálu si žáci mohli také osahat materiály vznikající po zpracování plastových obalů.
Děti (již od prvních tříd) se seznámily s problémy kácení deštných pralesů, jak se chováme k našemu lesu a proč je pro nás důležité snažit se o zdravou půdu. Problematika palmového oleje je také neminula a někteří z nás se rozhodli začít číst složení kupovaných výrobků. Překvapením dne byli čtvrťáci, kteří s upřímnou zvídavostí debatovali nad ekologickými kosmetickými a menstruačními pomůckami.
To, co na druhém stupni naše děti už mají dávno osvojené, se tedy neprobíralo při pátečních projektech, a otvírala se témata jako ekologické katastrofy, testování na zvířatech a plastové ostrovy. Vedly se diskuze nad nejrůznorodějšími tématy.
Udržitelná móda neoslovila pouze dívky a fakt, že co je drahé, nemusí být nutně kvalitní, už naštěstí nepřekvapil nikoho. V duchu „nový život pro staré věci“ se v sedmých a osmých třídách ubíral projekt, při němž se ukázalo, že mnohým dnešním puberťákům chybí manuální práce a že ti, kteří mají doma dílnu, stoupli v očích spolužáků při rozeznání rozdílu mezi hoblíkem a pilníkem. Někteří žáci, pro potěchu pedagogického personálu, vypadali, že by snad i TikTok za manuální činnost vyměnili.
Starší žáci si doplnili informace i o ekologických katastrofách, o kterých Netflix nenatočil seriál. Dokumenty a následné diskuze o ekologickém zemědělství, těžbě lithia, ostravských lagunách zaujaly mnohé z nás.
Naše projektové dny nás baví, přináší nám spoustu zajímavých informací a zážitků, a my jsme rádi, že naší zpětnou vazbou jsou mnohdy velmi zajímavé otázky našich zvídavých žáků.
Marianna Srp