Važme si svobody, ve které žijeme!

Važme si svobody, ve které žijeme!

Tým při přípravě reportáže

Již několikátým rokem je naše škola zapojena do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum.

Ve školním roce 2020-22 jsme měly možnost se do tohoto projektu zapojit i my a vyzkoušet si tak práci rozhlasových reportérek. Seznámily jsme se sourozenci Izákovými, s panem Davidem a jeho sestrou Lucií a paní Michaelou Izákovou, jejich maminkou. Vyslechly jsme rodinný příběh, který se odehrával na naší škole v osmdesátých letech minulého století, v době vlády komunistické strany. Sourozenci David a Lucie si na základní škole v Mníšku pod Brdy prožili hodně těžká léta. Ústrky, které si naše generace nedokáže vůbec představit. Co byste asi prožívali, kdybyste nedostali známky, které si zasloužíte, jenom proto, že věříte, že existuje Bůh? A dokonce je vám bráněno dostat se na svou vysněnou školu a mít možnost získat zaměstnání, které by vás bavilo? Takové a další jiné nepříjemné zážitky David s Lucií jako děti zažívali. Jejich vzpomínky ještě více ožily při prohlídce školy. Např. v chemické učebně poznali katedru z jejich mládí. Když jsme šli v přízemí školy kolem okénka, které dnes nemá žádný účel, dlouho jsme si marně lámaly hlavu, proč tam vůbec je, David s Lucií záhadu objasnili. Tehdy se v něm totiž vydávaly lístky na oběd. Dnes již pozbylo svého účelu i proto, že jídelna byla později přistavěna v jiné části školy. Nechceme zapomenout na poslední slova z reportáže, které nám David kladl na srdce: „Važte si svobody, ve které žijete!“

Rozhlasovou reportáž najdete k poslechu ZDE.

Jsme rády, že jsme do tohoto projektu vstoupily, i když byl pro nás náročný. Musely jsme se seznámit s tím, jak se žilo v osmdesátých letech minulého století, připravit si otázky pro rozhovor s pamětníky, naučit se pracovat s diktafonem, napsat scénář a z hodinového povídání sestříhat tříminutovou reportáž. Tato zkušenost nás obohatila a přinesla hodně nevšedních zážitků.
Na závěr chceme poděkovat regionálnímu koordinátorovi Příběhů našich sousedů panu Jiřímu Štěpovi a pedagogickému vedení Tereze Bory a Jitce Izákové za jejich pomoc.

Anna Raušová, Tereza Červená, Magdaléna Kouklíková, Stella Nádvorníková, Barbora Plocková, Kateřina Pokorná, Johana Vejvodová – žákyně osmých tříd, ZŠ Mníšek pod Brdy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se