Kamnářství je oku lahodící řemeslo, které zahřeje

Kamnářství je oku lahodící řemeslo, které zahřeje

Mistr kamnář Tomáš Hnátnický

K tradičním řemeslům patřilo odjakživa kamnářství. Minulý režim tomuto řemeslu nepřál, omezoval tento obor v učňovském školství a šikovných kamnářů tak postupně ubývalo. Renesanci tento obor zažívá od 90. let minulého století. Noví kamnáři, sdružení do Cechu kamnářů, tak jezdí pro inspiraci do Rakouska a Německa, kde toto krásné řemeslo pokračovalo bez přerušené tradice.

Na Mníšku ho pod značkou Podbrdské kamnářství oživuje Tomáš Hnátnický, který se k řemeslu dostal až ve svých 33 letech. „Kamnařina za mého mládí studovat ve škole nešla, tak jsem se vyučil zedníkem. Nevyhovovala mi ale práce na velkých stavbách, tak jsem se začal věnovat stavění krbů a začal dálkově studovat učební obor kamnářství, který jsem úspěšně dokončil před 10 lety. Kamnařina mě zlákala tím, že
jsem chtěl vždycky tvořit něco hezkého, co by tu po mně zůstalo,
“ vysvětluje svou motivace k oboru Tomáš Hnátnický.
Kamnáři se dnes zabývají rekonstrukcí a výstavbou kachlových kamen, sporáků, pecí na chleba i krbů (sálavých i akumulačních) a starají se o to, aby zdroj tepla nejen zajistil ohřev konkrétního prostoru, ale aby potěšil i svým vzhledem. Na počátku je velmi důležitá spolupráce mezi klientem a kamnářem. Zákazník navrhne svou vizi a cílem kamnáře je, aby ji realizoval tak, aby byla stoprocentně funkční. Nejedná se rozhodně o jednoduchou práci, neboť samotné stavbě předchází ještě analýza tepelné potřeby. Dobrý kamnář musí umět topidlo správně nadimenzovat (velikost a ztráta místnosti, požadované množství energie), spočítat dobu jeho výhřevnosti, znát materiály a spoustu dalších odborných věcí. Správně udělaná kamna vynikají nadprůměrnou účinností, která se blíží mnohdy i k 90 %.
„Nezbytné je, aby kamna stavěl profesionál. Určitě se nikomu nevyplatí, když bude chtít ušetřit a najme si člověka, který není v kamnářském oboru vyučen. Výsledek pak bývá většinou špatný a už se nám několikrát stalo, že nám zavolal nespokojený majitel s tím, abychom po někom zfušovanou práci opravili. Výsledkem je, že musíme kamna postavit znovu.“
V tomto ohledu řemeslníkům pomáhá Cech kamnářů, který vzdělává své členy, pořádá pro ně školení, zpřístupňuje jim potřebné informace a zároveň chrání řemeslo v oblasti legislativy.
Nejsou to ale jen stavby topidel v moderních budovách, do čeho se Tomáš Hnátnický se svým Podbrdským kamnářstvím pouští, ale dělal i rekonstrukce historických kachlových kamen a podobných památek, které sloužily předchozím generacím. Kamna jsou doslova uměleckým dílem s praktickým využitím.
„Oblíbená jsou u zákazníků také kamna s ležením, které známe z českých pohádek. Sálavé teplo, které kamna poskytují, se nedá srovnat s žádným jiným teplovzdušným topidlem nebo krbem,“ zmiňuje na závěr mistr kamnář.

Více informací najdete na webových stránkách www.podbrdskekamnarstvi.cz.

Podporujeme mníšecké podnikatele
Rozhodli jsme se, že vám budeme na stránkách Zpravodaje městečka pod Skalkou (a v elektronické podobě i na webových stránkách ZpravyzMnisku.cz) postupně představovat mníšecké podnikatele, provozovny, řemesla či služby, a tak o nich zvýšit povědomí. Některé možná znáte, o některých se dozvíte poprvé a překvapí vás, jaké výrobky či služby nabízejí.

Podnikáte v Mníšku pod Brdy?
Máte zájem o propagaci vaší provozovny v rubrce Podporujeme mníšecké podnikatele?
Ozvěte se na e-mail: zpravodaj@mnisek.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se