Modré pondělí připadá letos na 25. března.
Proč MODRÉ?
Říká se, že název dne je odvozen od modré látky, která se v tento den věší v kostelích.
Pojmenování je odvozeno z německého „Blauer Montag“, blau znamená jak modrou barvu, tak výraz pro podnapilost či neschopnost práce. O Modrém pondělí by se totiž podle výkladu pověr nemělo pracovat. To ale neplatí pro hospodyňky.
Křesťanská tradice
Podle tradice jsou kostely jsou v tento den zdobeny modrým či fialovým suknem. V tento den se podle Bible nic zajímavého nestalo.
Světské zvyky
Ačkoliv bychom měli o Modrém pondělí zůstávat doma, neznamená to, že bychom se měli vyhnout práci úplně. Pověry říkají, že by hospodyně v tento den měly začít pořádně uklízet.
Svůj “velký jarní úklid” byste si tak pravděpodobně měli nechat právě na tento den.
—————————————————————————————————————————————––
Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. S večerem na Zelený čtvrtek přichází takzvané velikonoční třídenní (triduum), které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží Hod Velikonoční. Velký pátek je připomínka dne, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota, den pobytu Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.
Jak se datum Velikonoc určuje?
Pravidlo je následující: Velikonoce připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku (letos bude 25. března), přičemž když první jarní úplněk bude v neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Dle těchto pravidel může velikonoční neděle připadnout na den v rozmezí od 22. března do 25. dubna.
K Velikonocům řadíme i Velikonoční pondělí, které patří už světským oslavám částečně navazujícím na předkřesťanskou dobu.