Studenti z ČVÚT navrhli a vybudovali lávku pro Krkonošský národní park a už pracují na další, jejich stopu brzy nalezneme i u nás

Studenti z ČVÚT navrhli a vybudovali lávku pro Krkonošský národní park a už pracují na další, jejich stopu brzy nalezneme i u nás

Lávka pro KRNAP

Studenti pod vedením ateliéru Seho dlouhodobě spolupracují s Krkonošským národním parkem a díky tomu vznikla mimo jiné obdivovaná lávka pro nejvyšší české pohoří. Naše město se nechalo důmyslnými, současnými a vysoce estetickými návrhy studentů inspirovat, a proto se (po vyslovení široké podpory v zastupitelstvu) s chutí pustilo do podobné spolupráce. A jak to vlastně celé funguje?

Ateliér Seho studenty učí metodou design – build projektů. To znamená, že studenti na základě předem daného zadání stavby sami navrhují, avšak posléze také sami staví. V procesu se musí vypořádat se všemi překážkami, které na ně klade legislativa, představa investora, zamýšlená funkce stavby či kontext daného prostředí. V Krkonoších se studenti vyrovnávali s komplikovaným terénem, nehostinnými povětrnostním podmínkami nebo také požadavkem, aby lávka byla snadno demontovatelná. Místo instalace bylo totiž pro těžkou techniku nedostupné, což si vyžadovalo nutnost dílo přenést po menších částech. U nás se studenti nejvíce potýkali s požadavky památkové péče a nároky kladenými na provoz občerstvení. Složitě se také vyrovnávali s jedinečným géniem loci barokní Skalky a jejím trampským charakterem. Většinou to ale skvěle zvládli.
Zadání dostane skupina studentů, avšak realizován může být jen jeden návrh. Z toho důvodu je v rámci fakulty uspořádána soutěž, která má za cíl určit vítězný návrh. Studenti, jejichž návrh se neumístil na prvním místě, poté spolupracují na stavbě vítězného objektu. Tento aspekt považuji za velice zajímavý, jelikož mladé lidi učí vzájemně úzce kooperovat, a ne pouze soutěžit. Realizace stavby od píky probíhá pod vedením ateliéru, studenti takto získávají cenné praktické zkušenosti. Hotové stavby jsou pak pro veřejnost vystaveny na prostranství před Fakultou architektury ČVUT v Dejvicích.
Studenti již v minulosti realizovali např. lávku pro KRNAP, vyhlídku pro Nebušice, Kremroli pro Mníšek pod Brdy, informační kiosek (Piškot) či Útulnu pro KRNAP.

Luboš Kožíšek, zastupitel

Jedná se o reakci na téma: Máme Kremroli, ale kam s ní?

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se