Archa pomoci Praha pořádala výlet seniorů do Mníšku pod Brdy

Archa pomoci Praha pořádala výlet seniorů do Mníšku pod Brdy

????????????????????????????????????

V neděli 1. října 2017 na Mezinárodní den seniorů pořádala Archa pomoci Praha výlet seniorů z Prahy do pohostinného městečka Mníšek pod Brdy, a to pohodlným autobusem s kapacitou 20 osob.

Archa pomoci Praha pomáhá bezplatně seniorům v různých životních situacích, především při vyřizováním různých úkonů, které jsou potřeba při jednání s úřady. Např. žádosti o příspěvky na péči, bydlení, zajišťování kompenzačních pomůcek, vyplňování žádostí do domovů pro seniory, organizování dobrovolníků pro pravidelné setkávání se seniory.

Účastníci zájezdu se vydali z Prahy na výlet do kraje Káji Maříka. Než je za půl hodiny přivítalo středočeské městečko se svojí chloubou, místním krásně zrekonstruovaným zámkem, byla seniorům rozdána speciální sluchátka pro dobrý a zřetelný poslech průvodců zájezdu.
Senioři včetně jejich doprovodu si prohlédli první zámecký okruh s reprezentačními salony a navštívili výstavu historického oblečení zmenšeného na velikost malých panenek, a to od starověkých dob až po současnost.  Následně se všichni účastníci přemístili na oběd do velmi pěkné restaurace s výhledem na Mníšek pod Brdy. Výbornou polévku vystřídalo hlavní jídlo podle chuti každého účastníka, chválili jsme i příjemnou obsluhu. Po obědě jsme se všichni vydali na sladkou tečku do místní vyhlášené kavárny, resp. cukrárny. Zde na nás čekala příjemná atmosféra, výběr originálních domácích zákusků, včetně speciálních belgických vaflí a italské kávy.
Odpolední část výletu se mohla uskutečnit díky vstřícnosti paní Jany Duškové z Městského úřadu Mníšek, která vystavila pro Archu pomoci Praha speciální kartičku s povolením k vjezdu vozidla do areálu Skalka, kam by se jinak někteří méně pohybliví senioři vůbec nemohli dostat. Navíc nám doporučila skvělého průvodce pana Kunta, který zná historii Mníšku pod Brdy a vyprávění o Kájovi Maříkovi do všech podrobností. S ním všichni účastníci vyjeli odpoledne malým autobusem na vysoký vrch nad Mníškem do barokního areálu Skalka. Tak si mohli i méně pohybliví senioři prohlédnout toto pohádkové místo. Upoutal nás nejen výhled na Mníšek, ale i nádherně zrekonstruované barokní stavby, doplněné četnými kapličkami a jezírkem s lekníny.
Jedním z největších zážitků byl výklad místního průvodce pana Kunta z Mníšku pod Brdy. Dověděli jsme se mnoho zajímavého, jak o městečku Mníšek pod Brdy a jeho historii, o areálu Skalka a jeho stavbách, ale seznámil nás ve vyprávění i s postavou Káji Maříka, okolnostmi vzniku jeho postavy, o jeho autorce, ale i o skutečnostech, které se váží ke Skalce. Svým zajímavým výkladem nás průvodce pan Kunt velmi zaujal a dotvořil tak celkovou atmosféru výletu.

Tento výlet se mohl uskutečnit díky dárci, který chtěl přinést radost seniorům, ale i těm, kteří městečko Mníšek pod Brdy reprezentují a podpořili nás vstřícností v jeho realizovaní.
Na Mníšek pod Brdy budeme dlouho a rádi vzpomínat.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se