Červnové Slovo místostarostky Hany Kotoučové

Červnové Slovo místostarostky Hany Kotoučové

Ing. Hana Kotoučová, Ph.D.

Vážení občané!
Všechno kolem kvete a slunečního svitu přibývá a na zahrádkách se hromadí tráva a další kompostovatelný odpad. Lidé se logicky ptají, kdy dostanou slíbené kompostéry, na které máme od minulého roku podanou žádost o dotaci u Ministerstva životního prostředí. Stále však nemáme ani rozhodnutí o poskytnutí dotace, ani certifikaci kompostérů, která je podmínkou pro maximální možné čerpání dotačního titulu. Přitom lidé potřebovali kompostéry mnohem dříve. Proto jsme se rozhodli, že na certifikaci čekat nebudeme, aby se kompostéry dostaly k lidem alespoň koncem jara, dokud je skutečně potřebují. Soutěž dodavatele kompostérů tedy proběhne nyní, i když tím riskujeme, že dotaci dostaneme pouze v základní výši, nikoliv v maximální možné.
Zastupitelstvo města schválilo v květnu 2022 smlouvu o spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze, na jejímž základě studenti vytvořili několik návrhů stánku pro provoz občerstvení na Skalce. Tyto projekty byly veřejně představeny a jeden z nich, Kremrole, která se nejvíce líbila, byla studenty postavena. Kremrole je nyní v Praze a čeká na odvoz. Bohužel, nikdo se dopředu nezamyslel nad rozměry stánku a následným transportem. Jedná se o nadměrný náklad určený pro speciální přepravu a rozhodně není možné ji transportovat po všech komunikacích. Nyní řešíme nerudovské „Kam s ní?“.
Všem děkuji za skvělé třídění odpadu! V soutěži „My třídíme nejlépe“ se Mníšek pod Brdy v kategorii obcí podobné velikosti ve Středočeském kraji umístil na 2. místě a získal tak finanční dar ve výši 40 000 Kč. Tímto bylo naše město nominováno na odpadového „Oskara“ putovní Křišťálovou popelnici, kterou každoročně uděluje nejlépe třídícím městům společnost EKO-KOM a.s. I přes tento úspěch bychom mohli vylepšit jak třídění samotné, například na hřbitově, kde jsou nové kontejnery na plast, tak způsob umístění odpadu do kontejneru. Pokud plasty nesešlápneme, papír a kartony nesložíme, nevejde se odpad do kontejneru. Vytváří se nepořádek a kukavozy jezdí pro vzduch. To je neekonomické a neekologické.

Do dalších jarních dní přeji hodně slunce a deště tak akorát.

Hana Kotoučová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se