Cvičení Aktivní střelec v ZŠ Komenského 420

Cvičení Aktivní střelec v ZŠ Komenského 420

Fotografie ze cvičení

Budova Základní školy Komenského 420 byla v rámci bezpečnostních opatření Středočeského kraje vyhodnocena jako jeden z možných měkkých cílů, a proto zde Policie ČR spolu s dalšími složkami ISZ uspořádala ve čtvrtek 30. května 2024 velké cvičení, jehož tématem byl útok aktivního střelce. Bohužel žijeme v době, kdy se pravděpodobnost takového útoku zvyšuje a na vlastní kůži jsme to okusili před Vánocemi minulého roku na Filozofické fakultě UK v Praze. Cvičení jsem sledovala nejen z pozice statutárního zástupce města, ale především jako občan, jehož život by mohl být v podobné situaci ohrožen.

Fotografie ze cvičení

Cvičení je organizováno profesionály, kteří přesně vědí, jak se něj připravit a co pro jeho průběh zajistit. Na akcích podobného rozsahu participuje až 400 osob od hlídek PČR, přes hasičské a záchranářské jednotky. Veškerá opatření, jež byla v souvislosti s akcí učiněna, vycházela ze scénáře, který byl pro cvičení připraven. Ten však nikdo nezná do detailů, protože cvičením je třeba se maximálně přiblížit skutečnosti a naučit se reagovat na okamžitou většinou nepředvídatelnou situaci. To se týká všech přivolaných složek včetně statutárních zástupců města a PČR je řízeno i informování obyvatelstva. Je třeba si uvědomit, že prvotním cílem v podobné situaci je zneškodnění útočníka, protože ten může zranit nebo zabít kohokoliv, kdo mu zkříží cestu, ať už běžného občana nebo zasahujícího policistu. Až po zneškodnění útočníka a zabezpečení budovy je možné přistoupit k přednemocničnímu ošetření raněných. To vše je koordinováno operačním střediskem a speciálně vyškoleným velitelem PČR, který si v bezpečné vzdálenosti od místa činu zřídí velitelský štáb a zajistí také bezpečný prostor pro práci záchranářských složek.

Fotografie ze cvičení

Kdo je připraven, není zaskočen. Jakkoliv se mohou zdát podobná cvičení obtěžující, slouží k tomu, aby všechny zapojené složky IZS, včetně zástupců města, mohly vyhodnotit, kde se nacházejí mezery, co je třeba zlepšit a co naopak fungovalo velmi dobře. V případě skutečného nebezpečí se tak můžeme vyvarovat případných chyb a minimalizovat tak jeho následky. I proto byly detaily akce utajovány.

Děkujeme tímto všem, kteří byli cvičením dotčeni, že nepohodlí a případný stres strpěli. Doufejme, že nikdy podobnou situaci nebudeme muset zažít. Zároveň děkujeme všem organizátorům za skvěle připravenou akci a zároveň možnost ji sledovat.

Hana Kotoučová, místostarostka


Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se