Fotovoltaika a sdílení energií pro občany Mníšku pod Brdy a městské organizace

Fotovoltaika a sdílení energií pro občany Mníšku pod Brdy a městské organizace

Fotovoltaika pro rovné střechy. Ilustrační foto

Už více než rok řeší Ministerstvo průmyslu a obchodu, vláda i parlamentní výbory způsob, jakým bude zavedená komunitní energetika a jak nejlépe podpořit rozvoj fotovoltaiky v obcích a městech.

Změny legislativy o fotovoltaice v obcích
Začátkem roku došlo ke schválení první novely energetického zákona, která přinesla některá zjednodušení při sdílení elektřiny v bytových domech a při instalaci elektrárny (FVE) na střechách rodinných i bytových domů.
Na další opravdu zásadní novelu, která umožní „posílání elektřiny z jednoho domu do druhého“ se zatím čeká. V červenci její návrh schválila vláda, ale do cíle je daleko. Návrh, než bude schválen, dozná změn a technické podmínky, které bude stát pro takové sdílení muset zajistit, nevzniknou ze dne na den. Osobně optimisticky předpokládám, že sdílení se v Česku spustí za dva až tři roky. Dříve bohužel jen těžko.

Významný přínos fotovoltaiky, jako zdroje levné elektrické energie, je dnes nezpochybnitelný. Nejenže umožňuje získat určitou míru nezávislosti na centrální výrobě a distribuci od velkých společností ČEZ, PRE, E.ON a dalších, ale dokáže vyrábět po část roku elektřinu mnohem levněji.


Jak tuto příležitost v současné době vidí město?
Budeme ji umět uchopit a přinést moderní technologie do Mníšku?
Co proto chceme udělat a co už jsme udělali?
Komu tato příležitost pomůže a kolik to bude stát?
Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět.

Výchozím bodem pro nás je energetická koncepce města.

Cílů je několik:

  1. Dosáhnout vhodnou instalací fotovoltaických systémů na budovách města snížení nákladů na energie, které město musí každý rok platit.
  2. Získat velkou míru soběstačnosti, avšak za podmínky efektivně vynaložených prostředků a rozumné návratnosti.
  3. Vytvořit jednotný systém sdílení energií nejen mezi budovami města, ale toto společenství postupně otevřít i našim občanům.


První dva cíle lze dosáhnout prostou instalací fotovoltaik na střechách budov města. Třetí cíl je náročnější a bez změny zákona jej lze realizovat jen částečně.
Základním předpokladem pro sdílení energií je, že město elektřinu, kterou chce sdílet a nabídnout, bude mít. To bez stavby fotovoltaických elektráren nepůjde.

Deset vytipovaných střech pro FVE
Proto jsme vytipovali deset objektů města, kde je reálné v blízké budoucnosti elektrárnu postavit, a nechali jsme zpracovat deset základních studií. Jde o následující střechy:

  • Domov pro seniory Pod Skalkou, na nově opravené střeše (instalace 50 kWp*)
  • ZŠ Komenského 420, hlavní budova (50 kWp)
  • ZŠ Komenského 420, Pavilon (50 kWp)
  • MŠ v Edenu (37 kWp)
  • MŠ Parník (27 kWp)
  • MŠ Malé náměstí (11 kWp)
  • MŠ 9. května (23 kWp)
  • ZŠ Komenského 886 (9 kWp)
  • Zdravotní středisko, dospělí (20 kWp)
  • Školní jídelna, 50 (kWp)

Kilowatt-peak (kWp) je míra nominálního výkonu solárního panelu (fotovoltaické elektrárny) v laboratorních (ideálních) světelných podmínkách.


Jedním z prvních objektů pro instalaci FVE bude střecha Pavilonu u ZŠ Komenského 420

FVE na bytových domech = snížení nákladů pro domácnosti
Kromě elektráren na budovách města, které budou schopny snížit náklady na elektřinu jednotlivým, především školským organizacím, a současně vyrobit energii pro další sdílení v řádech desítek megawatthodin ročně, vznikají ještě dvě studie pro městské bytové domy. Půjde o domy na Starém sídlišti č. p. 519 a 555. Energie z nich poslouží ke snížení nákladů na elektřinu v městských bytech.

Pro rok 2024 jsme zatím vybrali čtyři nejvhodnější střechy:

  • ZŠ Komenského 420, Pavilon (50 kWp)
  • MŠ v Edenu (37 kWp)
  • MŠ Nová (27 kWp)
  • MŠ 9. května (23 kWp)


Žádost o dotaci

Koncem září město požádá o dotaci z Modernizačního fondu ČR na první balíček a pokud ji získáme, v příštím roce budou tyto čtyři elektrárny v provozu! Předpokládaná cena za celý balík bude přes 5 miliónů korun, dotace pokryje přibližně polovinu částky. Průměrná cena 1 kWh ze všech systémů se bude pohybovat do 2 korun a průměrná návratnost bude asi šest let.

Jedním z prvních objektů pro instalaci FVE bude také střecha MŠ v Edenu

Předpokládané výkony pro příští rok 
Celkový instalovaný výkon prvního balíku je 137 kWh a jeho předpokládaná roční výroba 127 MWh. Vyrobená energie bude v objemu 69 MWh spotřebována tam, kde se vyrobí, tedy ve školách a školkách. Zbývající část výroby v objemu 58 MWh bude určena pro sdílení v rámci energetického společenství za výrobní cenu, tedy do 2 korun. 

Plány na další období
Dalším logickým krokem, který v průběhu roku 2024 bude následovat, je příprava elektráren pro městské bytové domy, které významně pomůžou jeho obyvatelům s náklady za elektřinu a to tam, kde nemusíme čekat na nový zákon.
Následovat bude dalších pět elektráren.
Víme, že jen na střechy městských budov můžeme smysluplně nainstalovat jeden gigawatt (GW) výkonu, a to už není málo. 

Petr Digrin, starosta

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se