Město zná finálové návrhy ze soutěže o podobu nové radnice

Město zná finálové návrhy ze soutěže o podobu nové radnice

Zastupitelé chtějí novou budovu městského úřadu. Ta současná je ve špatném stavu a čeká ji generální rekonstrukce. V prosinci proto město vypsalo veřejnou zakázku na zhotovení studie. Svoje návrhy do ní přihlásilo šest architektonických kanceláří. Do výběru se budou moci zapojit i občané.

Pro umístění nového úřadu město vybralo Oboru pod městským kulturním střediskem s tím, že počítá se zbouráním nefunkční budovy bývalého penzionu. Předzámčí vyloučilo, protože by nová radnice pohledově kolidovala se zámkem, a jiné vhodné pozemky k tomuto účelu město nemá. Zadáním soutěže pak řešilo nejen podobu nové budovy, ale i její začlenění do okolního prostředí, také dopravu a parkování.

„Vycházeli jsme z toho, že se nová radnice stane centrem veřejného prostoru, podobně jako náměstí. Proto by měla být pro občany na první pohled čitelná a přehledná,“ uvádí starosta Petr Digrin s tím, že architekti museli svými návrhy respektovat i nový územní plán a přírodní rámec okolního prostředí. Důležité pro město bylo také to, aby byl vnitřní prostor budoucí radnice flexibilní.

55
miliónů korun
město předpokládá
vydat na novou radnici

Soutěžící architekti se drželi zadání, které mluvilo o budově maximálně se dvěma nadzemními podlažími. Důležitou premisou byla také návaznost vnitřních prostor na exteriér a jejich prolnutí přes vstupní halu od ulice Na Oboře. Město očekávalo od soutěžících ateliérů návrhy na architektonicky progresivní, dynamický, stylově čistý objekt, který může zčásti zakrývat „zelená střecha“.  Soutěžící se se svými návrhy měli vejít do předpokládaných nákladů na novou radnici ve výši 55 miliónů korun.

Do soutěže se ve stanové lhůtě přihlásilo 6 architektonických kanceláří: Atelier Kvadrant, s.r. o., Atelier Tsunami, s.r.o., Andrea Klimko Architects s.r.o., Heyworth studio – Architekti, s.r.o., Mio architects, s.r.o., Štúdio K. F. A. architektura a design spol s r.o. Jejich návrhy pak bodovala komise složená z architektů, vedení města, zastupitelů a stavebního odboru městského úřadu.

Cílem bylo vybrat tři uchazeče s nejvyšším počtem bodů, nikoli stanovovat jejich pořadí.
S výrazným bodovým odstupem pak nominace získala trojice Štúdio K.F.A., Mio architects a Atelier Tsunami. Město je bude prezentovat na webu, uspořádá k tomu i setkání
s veřejností a lidé dostanou možnost o třech finálových návrzích hlasovat. Smlouvu s vítězem soutěže by pak město chtělo podepsat v červnu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
petr jansky
petr jansky
6 let před

v posledním Zpravodaji (č.272 květen) jsou na str. 3 a 4. návrhy nové radnice.. v nadpise stojí, že se jednalo o soutěž.. není to pravda, nebyla to arch. soutěž, byla to veřejná zakázka na zhotovení studie.. návrhy hodnotila 5 členná komise: „složená z architektů, vedení města, zastupitelů, a stavebního odboru“ .. jak snadno nahlédnete 2 množná čísla u architektů a zastupitelů jsou min 4 osoby.. takže suma sumárum 6 lidí..

víte, paní Hrdličková, na Mníšku jsme zvyklí na ledacos.. možná ne každý pozná arch. soutěž od veřejné zakázky, ale do 5 umíme počítat všichni..

Přihlásit se