Na Skalce byl vysazen dub Patrik

Na Skalce byl vysazen dub Patrik

Tomáš Laštovka s partnerkou Zuzanou u čerstvě vysazeného dubu

Na louku mezi klášterem a občerstvením byl v pátek 14. října slavnostně vysazen dub letní.

Vysadit ho až z daleké Bratislavy přijel Tomáš Laštovka s partnerkou Zuzanou, který ho za 100 tisíc korun vydražil v Aukci potomků památných stromů, kterou organizuje Nadace Partnerství.
Stromek pojmenovali po jejich synovi Patrikovi. Shodou okolností je mu 6 let, což je přesně doba, kterou v lesní školce rostl i malý doubek.
„S Nadací Partnerství už na tomto projektu spolupracuji třetím rokem. Jako šéf developerské firmy mám k vytváření prostoru pro budoucí generace vztah. Pokud zasadíte na hezké místo strom, tak ho posunete zase o něco dopředu,“ uvedl úspěšný dražitel a pro tuto chvíli i sázeč Tomáš Laštovka.

Patrik rostl 6 let ze semenáčku v lesní školce v oboře U tří stolů v Kozolupech na Křivoklátsku. Je potomkem památného dubu letního zvaného Šternberk, který roste v Panské zahradě v Horažďovicích již přes 300 let! Šternberk měří v obvodu 430 cm a je stále v dobrém zdravotního stavu.

„Smyslem aukcí je, aby se genofond památných stromů dostal zpátky do krajiny. Listnáče, jako lípy nebo duby, jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města a nepostradatelné pro vysychající krajinu,“ vysvětlil účel akce Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství.

Památný dub Šternberk roste u Horažďovic už 300 let

Město Mníšek pod Brdy bylo v záležitosti vysazení potomka památného dubu na Skalce nejprve osloveno nadací a tento záměr byl samozřejmě následně odsouhlasen Radou města Mníšek pod Brdy i Národním památkovým ústavem.

Nadace Partnerství je největší česká ekologická nadace fungující od roku 1992. Poskytuje granty a nabízí odborné a vzdělávací služby v oblasti ochrany životního prostředí lidí a péče o trvale udržitelný rozvoj.

Přejeme dubu Patrikovi, aby pěkně rostl a za pár let poskytoval návštěvníkům Skalky příjemný stín.

Úspěšný dražitel Tomáš Laštovka (vpravo) a ředitel Nadace Partnerství Petra Kazda

Použitá foto: autor

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se