Nápad pro Mníšek? Šance, jak ovlivnit podobu města

Nápad pro Mníšek? Šance, jak ovlivnit podobu města

Máte nápad, jak vylepšit svoje město? Právě ten váš může získat největší podporu mezi lidmi. Dostáváte totiž možnost za peníze, které město poskytlo, uskutečnit vlastní návrhy pro Mníšek. Dnes totiž startuje participativní rozpočet a nápady můžete podávat až do konce června na www.napadpromnisek.mnisek.cz

Komplikovaný název participativního rozpočtu znamená velice jednoduchou věc: možnost, aby lidé, kterým záleží na tom, jak se v jejich městě žije, k tomu svými nápady mohli sami přispět.  Nejde přitom o náměty na velké projekty. „Na rozdíl od strategického plánu, který dává radnici dlouhodobější vizi a směr, jde v tomto případě spíš o podávání návrhů na krátkodobá opatření,“ uvádí starosta Petr Digrin.

Radnice vyčlenila z rozpočtu 700 tisíc korun na projekty z námětů, které lidé podají v rámci letošního prvního ročníku participace. Pro radnici to bude důležitá zpětná vazba. „Je důležité vědět, co si lidé přejí. Navíc v případě participace není žádný poražený. Nápad, který nevyhraje, město nezahodí,
a jeho čas může přijít jindy,“ uvádí radní David Řehoř, jenž možností, jak zapojit občany do fungování města, přišel.

Lidé můžou
hlasovat srdcem

Po loňském zkušebním ročníku letos Mníšku pod Brdy s participací pomáhá společnost D21, podobně jako řadě dalších měst po celé republice. „Osvědčilo se nám, že celý průběh má několik fází. Nejdřív lidé podají své návrhy, pak je radnice posoudí z hlediska toho, jestli jsou uskutečnitelné. Následně je představí veřejnosti, a nakonec lidé hlasují. Kouzlo je, že hlasovat můžou srdcem, systém je takový, že vítězí nejméně kontroverzní projekty,“ vysvětluje Bohumír Krampera z D21.

Hlasovat může každý bez ohledu na to, jestli má v Mníšku trvalé bydliště, a to prostřednictvím PIN kódu, který mu přijde na telefon, po vyplnění údajů na webu napad.promnisek.mnisek.cz.  „Ověření trvalého bydliště je složité, navíc jsme z hlasování nechtěli vyloučit chataře, kteří tady bydlí,“ vysvětluje starosta.

Vloni v rámci nultého ročníku město vyčlenilo 300 tisíc korun, sešlo se 16 nápadů a čtyři, které získaly od lidí nejvíc hlasů, jsou ve stadiu projektů, více či méně rozpracovaných. Není totiž podmínkou, že by vítězné návrhy musejí být dotažené až do cíle ještě v tomtéž roce. „Nejvíc hlasů získalo odhlučnění u dálnice, kde projekt je už hotový a město blíží k realizaci. U projektu tréninkové in-line dráhy jsou připravené prvotní návrhy a v tomto případě půjde o dlouhodobější záměr. Cyklostání u Alberta je hotové a čtvrtý projekt cyklodráhy za rybníky, který vypadal nejrealizovatelněji, je nakonec nejkomplikovanější kvůli legislativě a je rozpracovaný na zhruba 25 %,“ dodává starosta.

Vše, co potřebujete vědět o podávání návrhů, najdete zde

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se