Dnes si připomínáme 79 let od ukončení 2. světové války, nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva, během kterého zahynulo na 70 milionů lidi. Z toho přes 340 tisíc obětí bylo z území předválečného Československa.
U příležitosti tohoto významného výročí položili členové Rady města Mníšek pod Brdy, starosta Petr Digrin, místostarostka Hanka Koubová Kotoučová a radní Marie Šretrová, věnec a květiny v českých národních barvách u čtyř pomníků na území našeho města. Českou státní hymnu přišli zazpívat žáci 3.D ZŠ Mníšek pod Brdy pod vedením učitelky Zuzany Hezké.
Poklonili se památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.
Poklonili se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.
Poklonili se všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území tzv. Protektorátu Čechy a Morava a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Po odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské Petschkárně či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických věznicích a koncentračních táborech jako byly Terezín, Mauthausen či Buchenwald.
Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno.
Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. Bez vás bychom tu nebyli!
NIKDY NEZAPOMENEME!
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.
Foto: Lenka Živná
Informace o tom, jak vypadal konec II. světové války v Mníšku, pojednává článek.