Pietními akty jsme uctili památku obětí II. světové války

Pietními akty jsme uctili památku obětí II. světové války

Pietní akty jsme zahájili u mohyly obětem války v horní části náměstí F. X. Svobody
V sobotu 8. května 2021 jsme si připomněli 76 let od ukončení II. světové války. U příležitosti tohoto významného výročí položila starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis věnec a květiny v českých národních barvách u čtyř pomníků na území našeho města.
Mohyla stojí na náměstí už téměř jedno století 
Poklonili jsme se památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.
Na Skaleckém náměstí jsme položili kytici k pomníku osvoboditelů

Poklonili jsme se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.

Na místním hřbitově jsme uctili památku padlých ruských vojáků

Poklonili jsme se všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území tzv. Protektorátu a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Po odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské Petschkárně či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických věznicích a koncentračních táborech jako byly Mauthausen, Terezín či Buchenwald.

Poslední kytici jsme položili u pomníku v Rymani
Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno.
Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. NIKDY NEZAPOMENEME!

 

Použitá foto: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se