Od 1. dubna probíhá testování systému svozu tříděného odpadu (D2D) přímo od jednotlivých nemovitostí.
Konkrétně se bude jednat o svoz papíru a multikomodity (plast, kov, nápojové kartony).
Vybrané lokality
Pilotní projekt se týká tří lokalit, které využívají sběrná hnízda umístěná v ulicích Na Madlenkách, Luční a K Rybníčku (zákresy lokalit do mapy najdete na konci článku) a jsou relativně uzavřené a stojí v nich domy s dostatečně velkými pozemky pro umístění dalších nádob.
Konkrétně se jedná o majitele domů v ulicích Luční a dalších směrem dolů k železniční trati, Na Madlenkách, Na Vyhlídce, K Lesíku a okolí, Sluneční a K Rybníčku (od č. p. 1169 až po 1180).
Zapojení do testovacího systému je dobrovolné.
Cíl projektu
D2D systém v třídění odpadu sleduje ekonomické i ekologické cíle. Sekundárním dopadem je pak pohodlí pro občany, kteří nemusejí tento tříděný odpad odnášet do sběrných hnízd.
Předpokládá se, že pokud budou mít občané nádoby na tříděný odpad přímo u domu, bude se více a kvalitněji třídit. V současné době je tříděný odpad ze sběrných hnízd v některých případech tak znečištěn, že místo k druhotnému využití v rámci recyklace, putuje rovnou na skládku a městu narůstají náklady. I do budoucna bude největší náklad v odpadovém hospodářství měst na straně komunálního odpadu. Čistý tříděný odpad uspoří náklady města.
Pokud bude více odpadu vytříděno do „barevných“ nádob, výsledkem bude nižší objem směsného komunálního odpadu (SKO). V důsledku toho by si mohly domácnosti změnit frekvenci svozu SKO z 1× týdně na 1× za 2 týdny, čímž na ročním poplatku uspoří i občané.
V pondělí 11. března proběhla informační schůzka, na které byli zájemci o zapojení do projektu seznámeni s jeho podmínkami.
Nádoby
Nádoby mají obsah 240 litrů a budou označeny samolepkami: modrá pro papír, žlutooranžová pro multikomoditu (plast, kov a nápojové kartony). Zároveň s nimi si může domácnost vzít i nádobu na BIOodpad (hnědá samolepka).
Nádoby budou uživateli na 5 let propůjčeny (kvůli udržitelnosti vyplývající z dotace, kterou na nákup nádob získal DSO TS Brdy a Hřebeny, jehož členem město Mníšek pod Brdy je)., Po jejich uplynutí si je může ponechat.
Způsob přihlášení do testování
Zájemce vyplní REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ, odešle ho na e-mail: e-podatelna@mnisek.cz a pak obdrží potvrzení o registraci do systému. Rovněž může navštívit osobně příslušné pracoviště na městském úřadě. Může se rozhodnout, zda si vezme pouze jednu nádobu (na jednu z komodit), dvě, nebo tři.
Po obdržení potvrzení o registraci do systému si může očipovanou nádobu/y vyzvednout na Sběrném dvoře, nebo mu ji/je zaměstnanci dovezou. Dovoz nádob bude hromadný pro větší počet zájemců v dané lokalitě. Bez potvrzené registrace nelze nádobu na odpad v systému D2D získat.
Svoz směsného odpadu (černé popelnice) bude zachován tak jako doposud!
Termíny vyvážení nádob
- Nádoby na multikomoditu se vyváží každou lichou středu (2x měsíčně).
- Nádoby na papír se vyváží 1x měsíčně – ve středu.
Detailní kalendář svozu D2D odpadu pro rok 2024 naleznete ZDE.
Doba testování
Test fungování D2D systému probíhá v těchto pilotních lokalitách po celý letošní rok až do jara roku příštího. Poté bude vyhodnocen a na základě získaných zkušeností a hodnocení efektivity dojde k jeho úpravě. Buď k rozšíření na další vhodné lokality, nebo k jeho zrušení. Případné změny mohou při průběžném vyhodnocování nastat i dříve.
Budoucnost směsného komunálního odpadu
Je nutné si uvědomit, že prudce roste cena za skládkování a naopak rok od roku klesá množství kilogramů odpadu na občana ukládané na skládku za sníženou cenu (tzv. třídící sleva na občana). Podle zákona o odpadech se má poplatek za ukládání odpadu do roku 2029 zvýšit z nynějších 1 250 Kč na 1 850 Kč za tunu. Zlomový pak bude rok 2030, kdy bude skládkování energeticky využitelného odpadu zakázáno úplně.
Analýza, provedená v listopadu loňského roku, ukázala, že 46 % obsahu, který končí v černých nádobách, do směsného komunálního odpadu vůbec nepatří a šlo by ještě vytřídit!
Toto procento by měl snížit testovaný D2D systém.
Lokality vybrané pro pilotní projekt: