Poslední dubnový víkend uklízíme Mníšek, připojte se k nám

Poslední dubnový víkend uklízíme Mníšek, připojte se k nám

Během čtyř dobrovolnických úklidů, které proběhly roce 2019, jsme zbavili odpadků okolí silnice u Kovohutí, Hladový vrch s Ďolíky a svahy nad Zámeckým rybníkem. Foto: autor

Na čtvrtek 22. dubna letos připadá Den Země, ke kterému se již tradičně připojuje i Mníšek. Následující tři dny budeme věnovat úklidu města, do kterého se může zapojit také veřejnost.

Během roku 2019 se na území Mníšku konaly čtyři dobrovolnické úklidy, které pořádala zastupitelka Martina Pochmanová. Díky těmto příjemným víkendovým akcím, na které pokaždé přišlo zhruba 30 lidí, se nám postupně podařilo vyčistit od odpadků okolí silnice
u Kovohutí, Hladový vrch s Ďolíky a svahy nad Zámeckým rybníkem. Na jaře nás ovšem zasáhla pandemie koronaviru a hromadné úklidové akce plánované na rok 2020 jsme museli z pochopitelných důvodů zrušit.

DEN ZEMĚ byl poprvé slaven v roce 1970 v San Franciscu a v současnosti probíhá každoročně ve více, než 193 zemích světa. Jsou s ním spojené jarmarky, festivaly, pochody, soutěže, koncerty, úklidové práce a jiné aktivity. Cílem je podpořit veřejný zájem o problematiku životního prostředí a jeho ochranu, prosadit lepší legislativní ochranu životního prostředí a také zájem politiků. Již druhým rokem jsou ovšem hromadné aktivity utlumeny a oslavy se přesouvají spíše do online prostředí nebo čistě individuálních úklid.

„Obrátilo se na nás již několik občanů s dotazem, zda budeme pokračovat v dobrovolnických úklidových akcích, aby se do nich mohli zapojit. A právě celosvětově připomínaný Den Země se nám zdál jako vhodná příležitost pro uspořádání větší úklidové akce. Rádi bychom na ni pozvali všechny aktivní lidi, kterým není lhostejný nepořádek a chtějí mít krásný a čistý Mníšek,“ uvedla místostarostka Dana Dalešická.

Současná epidemiologická opatření ale hromadný dobrovolnický úklid znemožňují, proto
mníšecká radnice organizuje individuální úklid, kterého se mohou v rámci jedné skupinky zúčastnit maximálně členové jedné domácnosti. K distribuci pytlů využijeme osvědčené pytlomaty (vizte foto), což je místo, kde si mohou dobrovolníci individuálně odebrat pytle na sběr. Dobrovolnická úklidová akce se uskuteční od pátku 23. dubna odpoledne do neděle 25. dubna 2021. Město zajistí pytle a jejich následný svoz, který proběhne 26. dubna.

Pytlomaty budou viset na vidtelném místě. Seznam, kde pytlomaty najdete, zveřejníme během pátku 23. 4. až je rozvezeme po Mníšku, Rymani a Stříbrné Lhotě. Foto: autor

Vytipovali jsme několik lokalit, na které bychom se chtěli při úklidu zaměřit:

 • Vjezd do Mníšku za prodejnou Billa,
 • vjezd do Mníšku okolo Penny,
 • konec Stříbrné Lhoty směrem osada Na Rovinách,
 • Dobříšská ulice, příkopy směrem na Malou Svatou Horu,
 • trojúhelník u firmy Martin Uher,
 • Rymaně,
 • skála u parkoviště před zámkem, hráz rybníka a oblast Za Rybníky,
 • od sběrného dvora podél garáží směrem na Skalku,
 • okolí hřbitova,
 • ulice Kytínská a Na Vrškách, směr Kytín,
 • Včelník, příjezd k Magdaléně o.p.s. (tuto lokalitu si už pro úklid vybrala Magdaléna o.p.s)
 • ulice V lipkách, od budovy městského kulturního střediska směrem na Skalku (po obou stranách),
 • podchod a zastávky u Kovohutí.

Seznam pytlomatů, které jsme rozmístili v pátek 23. 4., najdete ZDE.

Chci se zapojit do úklidu, jak mám postupovat?
Vyberete si z výše uvedených lokalit jednu, která vám nejlépe vyhovuje. Na místě najdete
pytlomat (seznam, kde pytlomaty najdete, zveřejníme během pátku 23. 4. až je rozvezeme po Mníšku, Rymani a Stříbrné Lhotě), ze kterého si vezmete pevný pytel na odpadky. Po naplnění odneste pytel na dobře viditelné místo např. u odpadkového koše nebo u křižovatky, vyfoťte místo s pytlem a fotku i s nahlášením jeho polohy, kde jste ho nechali (například: u hřbitova, u garáží v Řevnické, v Rymani u penzionu), pošlete na e-mail zpravodaj@mnisek.cz. Pracovníci sběrného dvora, kteří budou plné pytle svážet, poznají, kde si ho můžou v pondělí 26. dubna vyzvednout. Usnadníte jim tak jejich práci při svozu pytlů. Děkujeme.

V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte Mgr. Luboše Kožíška na e-mailu:
lubos.kozisek@mnisek.cz nebo na tel.: 739 452 837.

Úklid proběhne v rámci Místní Agendy 21 a udržitelného rozvoje měst a obcí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se