Přesně 20. března 1393 zemřel generální vikář pražského arcibiskupa Jan (Johánek) z Pomuku. Byl umučen pacholky českého krále Václava IV. a už mrtvý svržen z mostu do Vltavy.
Generální vikář Jan z Pomuku se stal obětí boje o moc mezi český králem Václavem IV. a pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna, konkrétně o kladrubské opatství.
Podle legendy byl Jan z Pomuku zpovědníkem královny Žofie a odmítal králi prozradit zpovědní tajemství, což ho stálo život na mučidlech. Po svržení z mostu do Vltavy byl o několik dní později nalezen podle pěti hvězd, které nad jeho tělem vystupovaly na hladinu řeky. Proto bývá také označován za mučedníka zpovědního tajemství a patrona mostů. Stal se i jedním z patronů České země.
V době barokní byl uctíván, před 300 lety (roku 1721) blahořečen a o 8 let později svatořečen jako sv. Jan Nepomucký. Stal se nejoblíbenějším světcem barokní doby a s jeho sochami, kostely nebo kaplemi jeho zasvěcení, se můžete setkat nejen po celé České republice, ale celém světě.
Na území Mníšku pod Brdy máme tři památky, které světce připomínají.
- Asi nejznámější je světcova pískovcová socha v horní části náměstí F. X. Svobody, která zde byla postavena v roce 1765. Před 9 lety nahradila originál kopie z dílny akademického sochaře Petra Váni. Originál barokní sochy od neznámého autora bude po zahájení sezóny na Skalce nově k vidění v kostelíku sv. Maří Magdaleny.
- Návštěvníci Skalky s zajisté vybavují sochu sv. Jana Nepomuckého, který je vítá při jejich příchodu do areálu směrem od města. Před 6 lety okolo sochy vysázeli mníšecké spolky 5 Janových lip.
- Třetí upomínkou na tohoto barokního světce je boční oltář s obrazem „Modlící se Jan Nepomucký“ v lodi mníšeckého kostela sv. Václava.
Všechny tři památky stojí zajisté za vaši pozornost a mohou se stát i cílem jarní procházky.
Informace o životě Jana z Pomuku a kultu sv. Jana Nepomuckého najdete na webových stránkách MSJN.cz.