Vydejte se autobusem do starých časů na Andělské schody

Vydejte se autobusem do starých časů na Andělské schody

Na Andělské schody vás zaveze autobusová linka č. 317

Až do poloviny srpna 2021 bude pro příměstskou autobusovou linku č. 317 otevřen úsek původní silnice mezi Malou Svatou Horou a Voznicí.

Důvodem tohoto řešení je oprava dálnice D4, která znemožňuje výjezd vozidel od Kytína směrem na Strakonice. Zatímco pro osobní dopravu platí objížďka přes Mníšek pod Brdy, pro autobusovou linku č. 317 je jednosměrná objízdná trasa vedena přes takzvané Andělské schody. Přes 40 let nevyužívaná část původní silnice I/4 leží v těsném sousedství dálnice D4 a její krajnice postupně zarůstá vegetací.

Původ názvu
Termínem Andělské schody je označován zhruba tříkilometrový úsek staré silnice mezi Voznicí a Malou Svatou Horou, charakteristický pozvolným stupňovitým stoupáním.
Název pochází z minulosti, kdy tudy ještě jezdily pouze koňské povozy. Protože nebyly schopny značné převýšení zvládnout, celý úsek cesty byl koncipován jako stoupání s častými rovinatými úseky pro odpočinek koní. Při stavbě silnice v pozdější době došlo ke kopírování původního povrchu, a tak i asfaltová silnice má charakter původních „schodů“.

Autobus jezdí po Andělských schodech pouze jednosměrně. Nazpátek na Malou Svatou Horu už jede po své obvyklé trase po dálnici D4

Automobilové nehody
S rozvojem automobilismu docházelo v úseku Andělských schodů k častým nehodám. Vybudované stupně (schody) ztěžovaly řidičům výhled, protože neviděli přibližující se vůz v protisměru. Při neuváženém předjíždění pak docházelo ke kolizím, které někdy končily i smrtí.
První v tisku zaznamenaná autonehoda se datuje k 21. červenci 1914, kterou ovšem nezapříčinilo předjíždění, ale technická závada na vozidle. Krátce před 6. hodinou večerní směrem od Prahy uháněl vysokou rychlostí automobil, který patřil profesoru Köhlerovi, rektoru vysoké báňské školy v Příbrami. V místech pod Malou Svatou Horou praskla na vozu pravá přední pneumatika a následkým prudkým bržděním se vůz převrátil. Šofér Sýkora na místě zemřel, těžce zraněný profesor Köhler byl převezen do nemocnice.
Řidičova ukvapenost byla příčinou tragické autonehody ze dne 16. listopadu 1932. Ten den přijížděla od Dobříše za sebou dvě malá osobní auta značky Aero. První auto řídil drogista Robert Halm ze Sušice, proti němu jel nákladním vozem značky Praga řidič Josef Dvořák. Za tímto nákladním autem jel další osobní vůz. Řidič Halm předpokládal, že osobák chce náklaďák předjet, a proto začal brzdit. Protože jel velmi prudce, tak do zastavujího náklaďáku narazil a byl vymrštěn ze sedačky pod jeho kola. Za Halmem jedoucí auto poté narazilo do náklaďáku a ten se nárazem převrátil do příkopu. Drogista Halm byl na místě mrtev, ostatní řidiči vyvázli pouze s lehkými odřeninami.

Na fotografie je zachycena nehoda z roku 1932. Vpravo je vůz drogisty Halma ze Sušice. Foto: Archiv Městského muzea Dobříš

Závody do vrchu
Tříkilometrové stoupání k Malé Svaté Hoře přesto (nebo možná právě proto) lákalo soutěživce z „Klubu Velocipedistů Praha 1883“, kteří zde v roce 1902 uspořádali první závody do vrchu.
Do klubu postupně přicházeli motocyklisté, takže od roku 1912 byly Závody do vrchu Andělské schody již čistě motocyklové. Časem se přidali i automobilisté. Na dlouhou dobu poslední závod tu „Klub cyklistů, motocyklistů a automobilistů Praha 1883″pořádal v roce 1933.
V roce 2014 obnovili tradici závodu do vrchu na „Andělákách“ nadšenci z klubu veteránů z Kytína a Chouzavé.

V roce 2014 se na Andělských schodech konala obnovená premiéra závodu, jehož tradice sahá až do dob Rakouska-Uherska. Foto: Bettysek.rajce.idnes.cz

Výstavba čtyřproudé silnice
Andělské schody přestaly sloužit dopravě po zprovoznění nové čtyřproudé komunikace I/4 mezi Mníškem pod Brdy a Voznicí v roce 1979 (výstavba trvala 4 roky).

Vedle Andělských schodů byla ve 2. polovině 70. let 20. století vybudována čtyřproudá silnice (dnes dálnice D4)

Filmaři
Kromě závodníků si „Anděláky“ oblíbili i filmaři. Ve filmu Ruth to vidí jinak (z roku 2004) po nich běží hlavní hrdinka v podání herečky Michaely Kuklové.

Hlavní hrdinka Ruth zdolává „Anděláky“

Přírodní rezervace
Andělské schody daly jméno i přilehlé přírodní rezervaci (na ploše zhruba 13 ha), která byla vyhlášena chráněným územím v roce 2002.

 

Na nostalgický výlet po Andělských schodech se můžete vydat dle prázdninového řádu autobusové linky č. 317.

Za použití knihy Petra Kadlece „Zločin na Dobříšském okrese“ zpracoval Libor Kálmán
Použitá foto (není-li uvedeno jinak) a video: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se