Řídila pod vlivem alkoholu

Řídila pod vlivem alkoholu

Alkohol za volant nepatří

Policisté řešili o víkendu v Dobřichovicích případ, kdy za volant automobilu usedla řidička pod vlivem alkoholu.

V neděli v 5:20 řídila 44 letá žena v ulici Pražská v Dobřichovicích vozidlo značky Peugeot. Na křižovatce ulic Pražská x Hálkova byla kontrolována hlídkou Obvodního oddělení PČR Řevnice. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku na alkohol s výsledkem 2,24 promile alkoholu. Druhé odborné měření bylo s výsledkem 2,16 promile alkoholu.

Řidička se dopustila trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který jí v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Policisté upozorňují na skutečnost, že řízení pod vlivem jakékoliv návykové látky může mít fatální následky, a to nejen pro samotné řidiče, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu. Lidé, kteří kvůli své nezodpovědnosti mají na svědomí lidské životy, žijí s pocitem viny až do konce toho svého. V okamžiku, kdy usednou za volant v takovýchto případech, berou do rukou nejen svůj osud, ale i ostatních.

 

Co hrozí za „řízení pod vlivem“

Kromě toho, že riskujeme bouračku, za kterou opilý řidič nese zodpovědnost i v případě, že nehodu zavinil někdo jiný, riskujeme také „papíry“.

Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

 • Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile)
  do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2.500 – 20.000 Kč, 0 bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok
 • Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
  0,3-1 promile – (pravděpodobně) přestupek, pokuta do 2.500 – 20.000 Kč, 7 trestných bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
 • Ohrožení pod vlivem návykové látky (nad 1,0 promile)
  více než 1 promile – trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení, 7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.
 • Odmítnutí dechové zkoušky
  odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

  To je takový základ pro řízení pod vlivem alkoholu, bez dalších okolností. Pokud by se stalo ještě něco dalšího, trestní sazby se zpřísňují. Tj. kdybys způsobil pod vlivem havárii, řídil opilý při výkonu povolání, řídil hromadný dopravní prostředek, nebo jsi byl v posledních 2 letech za tento čin již trestán, zvyšuje se sazba až na 3 roky odnětí svobody.

   

 

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se