S ručně potisknutým tričkem, košilí nebo taškou budete originální

S ručně potisknutým tričkem, košilí nebo taškou budete originální

Nina Danišová vlevo

Potisk textilu vlastním motivem udělá vždycky radost. A pokud si na něj dáte obrázek, navržený kreativní výtvarnicí, rozhodně neuděláte chybu.

Za potiskem textilu stojí výtvarnice Nina Danišová, která má v Rymani svůj malý atelier s velkou keramickou pecí, hrnčířským kruhem a tiskařskou dílnu. Tvorba není jen jejím koníčkem a obživou. Je její niterní součástí již od malé holčičky. Štětce, barvy, otisk i dotek jí umožňují propátrat lidské vztahy, vidět pod povrch věcí, poznat přírodu i svět v jejich nitrech, projasnit lidské tváře nadějí i radostí, být reflexí doby. „Umění má dle mého názoru být kořením života, a proto nesmí nudit,“ svěřuje se rymaňská umělkyně.
Tvoří jak moderní olejomalby, tak i nábožensky motivovaná díla s vírou a nadějí pro nás pro všechny. Její doménou jsou zejména olejomalby, syntetický email + olej, obrazy na plátně, keramické sošky, kovokeramika, keramické kachle, moderní plastické reliéfy (malba, dřevo + kov + keramika) a v neposlední řadě také kombinace tisku a klasické malby. Aktuálně se zabývá zejména potiskem textilu, a to jak metodou ručního sítotisku, tak i transferovou technologií. V tomto ohledu spolupracuje se svým manželem Markem Danišem.
„K potisku různých věcí mě před pěti lety vlastně přivedli kamarádi, kteří chtěli mé kresby přenést na svá trička,“ vysvětluje motivaci Nina Danišová a dodává: „Nejprve jsem trička nechávala připravovat v copy centrech v Praze. Výsledný tisk však byl předražený a nekvalitní. Postupně jsme s manželem začali experimentovat s tradičním sítotiskem, a to doslova v garážových podmínkách. Dodnes vzpomínáme, jak jsme natřeli první bazarové síto emulzí pomocí propadlé kreditky, sušili jej pod krabicí a následně osvěcovali diskotékovou UV lampou. V podstatě jsme šli metodou Járy Cimrmana, tedy průzkumem slepých uliček a cesta k prvnímu vlastnímu slušnému tisku byla opravdu velmi trnitá. Techniku již dnes máme celkem vychytanou, nicméně touto metodou aktuálně tiskneme velmi okrajově.
V posledním roce přešli na metodu DTF (Direct Transfer to Film), kdy jsou jednotlivé motivy natištěny speciálním inkoustem na transferovou fólii a následně tepelně přeneseny na textil. Touto metodou jsou schopni na textil přenést obrázky až v kvalitě fotografie, nicméně stále se jedná o přenos inkoustu, nikoliv o nažehlení potištěné fólie. V současnosti nabízejí jak grafické práce, které jsou nejdůležitější částí jakéhokoliv tisku, tak i vlastní potisk. Na přání rovněž mohou vyhotovit i grafické návrhy, jako například loga. Aktuálně startuje i nový e-shop s již hotovými autorskými motivy, které v průběhu let vytvořila. Postupně přibývají jak nové, tak i starší, které digitalizujeme pro DTF, kdy je výsledný tisk od původního sítotisku jen obtížně rozeznatelný.
Vše důležité najdete na webu Potisknuto, kde budete automaticky přesměrováni na rozcestník v 
e-shopu, odkud se kliknutím na „O autorovi motivů“ můžete dostat na její osobní webové stránky Nina Danišová., nebo přes „Zakázkový tisk“ na stránky s informacemi o individuálním tisku tisk.potisknu.to. Pro rychlejší komunikaci můžete také zavolat na tel.: 721 352 348.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se