V ulici U Lípy rozkvetla levandulová zahrada

V ulici U Lípy rozkvetla levandulová zahrada

Alžběta Čížkové ve své zahradě

Pár desítek metrů nad železniční tratí se v dubnu otevřelo nové zahradnictví „Levandule“. Jak už jeho název napovídá, zaměřuje se především na tuto pěstování této krásné a oblíbené byliny s nezaměnitelnou vůní.

 „Když jsme se do Mníšku pod Brdy před 10 lety přistěhovali, tak jsem si na svahy okolo našeho domu vysázela levandule. Všichni naši sousedé a známí rozkvetlé levandule obdivovali pro jejich krásu a vůni. Začala jsem jim je rozdávat, a to mě inspirovalo k tomu, že bych se pěstování levandulí a jejich prodeji mohla věnovat profesionálně, vysvětluje prvotní nápad na založení zahradnictví jeho majitelka Alžběta Čížková. Navíc přiznává, že fialová barva, pro tuto bylinu ikonická, patří k jejím oblíbeným. I když zahradnickou školu nikdy nestudovala, zálibu v pěstování bylin a květin podědila po své babičce, která měla v Podyjí velkou zahradu.
V roce 2019 spustila, s pomocí svého manžela, prodej levandulového sortimentu přes online prodej a začala nabízet sazenice levandule od českých pěstitelů s možností osobního vyzvednutí, nebo odesláním kurýrní službou. Později se rozhodla svůj „živý“ sortiment rozšířit a v dubnu letošního roku, po měsících plných příprav, se jí splnil sen a otevřela vlastní zahradnictví. Původně levandule nakupovala, ale nyní už z Nizozemí dováží řízky a sama si je tu pěstuje.
Levandule se hojně používá v aromaterapii a je také jedlá. Většina lidí ji má spojenu pouze s příjemnou uklidňující vůní, nicméně éterický olej z téhle bylinky, dokáže mnohem víc, než jen uvolnit mysl a utišit duši. Levandulová silice má silně hojivé a antibakteriální účinky.Levanduli měli v oblibě již starověcí Římané (pojmenování pochází z latinského slova „lavare“ = mýt se).

Levandule existuje 20 druhů a poddruhů a stovky kultivarů, u nás je pak nejznámější levandule lékařská. Jsou to obvykle polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, bílým nebo růžovým květem. V mníšeckém zahradnictví se mohou ovšem pochlubit i raritami, jako je levandule na kmínku nebo velké levandulové stromy.
Své levandule prodávají firmám na realizaci zahrad i jednotlivcům. „Bude nám ctí přispět ke zdokonalení vašich zahrad. Naše levandule již zdobí nejeden krásný domov,“ těší se na nové zákazníky Alžběta Čížková.
Levandule nejsou ovšem jediným sortimentem nového zahradnictví a nabízí také trvalky, letničky, skalničky, bylinky sukulenty, keře a nižší dřeviny.

Nové zahradnictví Levandule najdete v ulici U Lípy 1576 (čtvrtá odbočka vpravo nad železničním přejezdem ve směru do Nové Vsi pod Pleší). Mají poměrně dlouhou otevírací dobu, která myslí i na zákazníky, kteří přes týden pracují do večera. Otevřeno mají od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin. V sobotu otevírají od 9 do 17 hodin, v neděli od 9 do 15 hodin. Na parkoviště kolem plotu se vejde 10 aut. Platit lze nejen v hotovosti, ale i kartou.
Informace o nabízeném sortimentu najdete na webových stránkách
www.levandule-online.cz a osobně pak lze e-objednávku vyzvednout po předchozí domluvě v zahradnictví Levandule.

Kromě květin a bylin nabízí v zahradnictví Levandule i doplňkový sortiment

Použitá foto: archiv Alžběty Čížkové

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se