Recept na štěstí z Knoflíkového trhu? Dvacet deka lásky, pusinek a rodinné pohody

Recept na štěstí z Knoflíkového trhu? Dvacet deka lásky, pusinek a rodinné pohody

Knoflíkový trh i letos přilákal stovky lidí. Jeho těžištěm byly už tradičně výrobky s vánoční tématikou, které vytvořily děti z mníšeckých škol, školek a spolků a také uživatelé z domova pro seniory. Součástí akce byla vystoupení dětí. Část výtěžku z prodeje za knoflíky putovala do nadačního fondu herečky Žádníkové, která pomáhá na oddělení pediatrie v motolské nemocnici.
Pointa Knoflíkového trhu je v tom, že se v něm výrobky prodávají za knoflíky. Letos poprvé prodejce z řad žáků, spolků i seniorského Domečku našli návštěvníci v jedné řadě, která se táhla od kostela až téměř na konec Nádražní ulice. “Banky,“ kde se směnovaly koruny za knoflíky v kurzu 5 korun za 1 knoflík, měli lidé po ruce na obou koncích prodejní osy i v jejím středu. Dominantou prostoru před kostelem byl Betlém od spolku Rorejs, který namaloval jeden z jeho spoluzakladatelů, akademický malíř Vladimír Větrovský (velký rozhovor s ním jste si mohli přečíst v prosincovém Zpravodaji).

          

Z každé pětikoruny vyměněné za knoflík šla letos jedna koruna na dobročinné účely – pro nadaci herečky Zdeňky Žádníkové, která před pár lety v Mníšku žila a která pomáhá dětem na dětském oddělení pražské motolské nemocnice. „To, co díky vám nemocným dětem budeme moci pořídit, vyfotím a uvidíte pak třeba ve vašem Zpravodaji nebo na webu města, čemu konkrétně jste pomohli,“ slíbila v úvodu trhu herečka Zdeňka Žádníková.

Trh patří k vyhledávaným předvánočním akcím
Knoflíkové tržiště se záhy zaplnilo lidmi, kteří s knoflíky v kelímcích procházeli od jednoho prodejního stolu k druhému. „Chodím sem každoročně, nevynechala jsem ani jednou. Zatím jsme vyměnila knoflíky za dvě stě korun, ale počítám, že utratím zhruba pětistovku. Pravidelně nakupuju andělíčky, které dělaly děti ze školky 9. května, ale koupila jsem i pár věcí, co dělali prvňáčci,“ dívá se do téměř plné tašky paní Jana.

Každoroční návštěvnicí prý je i Dagmar „Koupila jsem si krásná přáníčka, stejná se mi líbila už vloni. Je v nich úžasný recept na štěstí od čtvrťáků: dvacet deka lásky, dvacet deka pusinek a dvacet deka rodinné pohody, všichni bychom potřebovali z takových surovin ty svoje životy péct,“ ukazuje koupené přáníčko ze čtvrtky a kartonu.

Honza, tatínek školních dětí se taky účastní trhu pravidelně. „Přišel jsme je podpořit a koupil jsem zatím adventní věnec,“ říká a oceňuje i letošní uspořádání, kdy se prodejní stánky táhnou i celou Nádražní ulicí. „Je to příjemné překvapení a rozhodně změna k lepšímu.“

Starosta Petr Digrin spoluobčanům popřál klidnou třetí adventní neděli a radostný blížící se Štědrý den.  Vedle vánočního programu byla součástí akce i prezentace návrhu na architektonické řešení okolí plánovaného Pavilonu u školy Komenského 420. Lidé pak mohli hlasovat pro jednu ze dvou variant, které tvůrce řešení, architekt Gromski, v rámci letošního Knoflíkového trhu krátce představil.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se