Komunitní zahrada u knihovny získává finální podobu

Komunitní zahrada u knihovny získává finální podobu

Budování bylinkového šneka

Poslední dubnová sobota se nesla nejen ve znamení tradičních Čarodějnic, ale věnovali jsme se také zkulturnění zelených ploch na území našeho města. Vydatnou pomoc nám poskytli, jako už několikátý rok po sobě, členové Hnutí Brontosaurus a jejich příznivci.

Desítky dobrovolníků odvedly obrovský kus práce
Do života se probouzí Komunitní zahrada u městské knihovny, na kterou dorazilo několik desítek dobrovolníků. Pracovníci byli rozděleni do několika skupin, které se pustily do plnění samostatných úkonů v různých koutech zahrady pod odborným dohledem zkušených krajinářů Jiřiny a Jiřího Romových. „Měli jsme část soboty volnou, a tak jsme se do této akce u knihovny rádi zapojili. Dostali jsme za úkol zbavit drnů asi metr široký úsek podél plotu. Přiložili jsme tedy ruku k dílu a udělali něco záslužného pro Mníšek,“ sděluje Tomáš Drašar, který sem přišel pracovat se dvěma syny. Do prací na zahradě se zapojili nejen obyvatelé Mníšku, členové a příznivci Hnutí Brontosaurus, ale pomoct přišlo také 10 našich nových ukrajinských sousedů, většinou maminek i s dětmi. „Rádi se účastníme podobných akcí, které přispívají ke zvelebování životního prostředí. Navíc to cítíme i jako svou povinnost, abychom pomáhali městu Mníšku a jeho obyvatelům a částečně se tak odvděčili za to, jak jste se nás, válečných běženců, ujali a pomáháte nám,“ vysvětluje Olena Červonjaková, jejíž rodina se připojila už ke společnému úklidu Mníšku na začátku měsíce dubna.

Příprava vyvýšeného záhonu z palet

Okrasné a ovocné keře
Při zakládání záhonu byl nejprve odstraněn travní drn, který bude ale následně zcela využit (jednak tvoří jednu z vrstev vyvýšených záhonů, jednak bude uložen na kompost), potom následovalo hloubení jamek, výsadba keřů a konečné zamulčování. Podél plotu směrem ke zdravotnímu středisku byl takto vytvořen záhon pro okrasné keře, na kterém za pár let rozkvetou muchovník, komule, kalina, ořechokřídlec, blýskavka, svída, kolkvície, vajgélie nebo magnólie. Nezapomnělo se ani na oblíbené ovocné keře, které budou dělat radost malinami, červeným a černým rybízem, aroniemi (černý jeřáb), jostou (kříženec černého rybízu a angreštu) a borůvkami.

Bylinkový šnek
Vedle chodníku byly připraveny záhony pro trvalky a letničky, které si během příštích týdnů přijdou vysadit děti ze školního kroužku „Malý průzkumník přírody“. Zajímavým prvkem na zahradě je z cihel vybudovaný šnek osázený bylinkami. Za pozornost stojí také vyvýšený záhon z palet, do kterého byly zasazeny sazeničky kedlubny, salátu a kapusty, dále pak byla do meziřádků vyseta mrkev, jarní cibulka a ředkvička. Je to pestrá směsice, kterou budou moci návštěvníci pozorovat nejen jak roste, ale i ochutnávat.
Odměnou pro všechny pracovité ruce byly buřtíky opečené na ohništi a domácí pečené koláče.
„Chtěla bych moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se zapojili do budování naší komunitní zahrady. Odvedli jste všichni neskutečné množství dobré práce a už se těším, až nové keře a květiny rozkvetou a budou dělat kolemjdoucím radost,“ sděluje místostarostka Dana Dalešická a dodává: „Věřím, že se kolem komunitní zahrady vytvoří parta šikovných lidí, která o ni bude dále pečovat.“

Bylinkový šnek je hotov

A co máme v plánu dál?
Ještě do konce května bychom rádi udělali z kulatiny další vyvýšený záhon a také kompost, abychom využili veškerý bioodpad, který teď na zahradě máme (větve i drobné větvičky, drn, listí). Zároveň budeme osazovat 3 ks nádrží na dešťovou vodu a pořídíme lavičky do odpočinkové zóny. Další práce pak máme v plánu až na podzim.
To vše bychom nemohli zrealizovat bez podpory, kterou se nám dostalo díky programu Dokážeme víc, který financuje Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací Via.
Akce proběhla v rámci Místní agendy 21.

Použitá foto: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se