Projekt Mníšecká hvězdárna žádá veřejnost o podporu

Projekt Mníšecká hvězdárna žádá veřejnost o podporu

Mníšecká hvězdárna už pár pozorování uskutečnila

Mníšecká hvězdárna je projekt Okresního sdružení hasičů Praha-západ a nabízí veřejné pozorování a vzdělávání v oblasti astronomie pro zájemce z Mníšku pod Brdy a okolí.

Nyní se na vás obracíme se žádostí o pomoc. Když se to povede, budeme mít lepší pozorování.

O co tedy jde?
Nadace Via se rozhodla nás podpořit a uspořádala SBÍRKU, ve které naše příznivce žádáme o finanční příspěvek. Pomoc Nadace Via spočívá v tom, že každou korunu, kterou nám přispějete, nadace zdvojnásobí! A to až do výše 20 tisíc korun.

Co chceme sbírkou získat?
Motorizovanou naváděnou montáž. Asi jste si všimli, když jste dorazili na naši akci, že musím jednotlivé pozorované objekty nejprve ručně vyhledat a následně je udržovat v zorném poli tak, abychom se na ně mohli společně dívat. Díky montáži (níže na obrázku) zajistí nalezení i udržování v zorném poli elektronika a my se budeme moci věnovat pouze pozorování a povídání.
Montáž je univerzální a lze na ni upnout v podstatě jakýkoliv z dalekohledů, který máme. Lze upnout i fotoaparát a zkusit si astrofotografii. Montáž stojí zhruba 45 000 Kč. Lze koupit i montáže levnější, ale z´ty mají nižší nosnost, tj. unesou pouze menší dalekohled. Dále mají menší tuhost, tj. není tak pevná při pozorování.

Naším rajónem je okres Praha – západ a k pozorování nám stačí malé temné místo a pár nadšenců. A když na to přijde, tak můžeme pozorovat i přes den – Slunce je skutečně krásný objekt.

Podpořte prosím naši snahu a pomozte nám zakoupit kvalitní vybavení.

Děkujeme všem za jakýkoli příspěvek.

Jsme Okresní sdružení hasičů Praha-západ a naše činnost je rozmanitá. Základním posláním je pomoc lidem v nouzi. Mimo běžnou činnost jsme se zapojili do boje pro covidu, pomoci Ukrajině, pomoci lidem postižených tornádem či povodněmi. Také se věnujeme mládeži, historii, společenským aktivitám a vzdělávání, zejména technickému. Pro své členy i veřejnost pořádáme řadu akcí a jako dobrovolní hasiči jsme jedním z hybatelů života na městech a obcích.
Před časem jsme úspěšně zahájili veřejné pozorování vesmíru. Na pozorování zatmění Slunce se nás sešla řada, s mnohými jsme se setkali i na dalších akcích. Máme radost zejména z rodin s dětmi, ale vítáme každého. Vesmír je krásný, jeho pozorování je úchvatné a my chceme jeho krásy přiblížit co nejvíce lidem. Chceme je tak zabavit, rozvíjet jejich zájem, ale také jejich také přírodovědné a technické znalosti.

Josef Myslín, starosta OSH Praha-západ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se