Květnové Slovo starostky

Květnové Slovo starostky

Starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis

Vážení a milí spoluobčané,
dnes bych ráda začala poděkováním. V posledních týdnech mi řada z Vás telefonovala či psala o nepořádku a rozházených odpadcích, které se po zimě objevily na řadě míst našeho města. Ráda bych proto poděkovala všem, kdo se poslední dubnový víkend u příležitosti Dne Země podíleli na akci „Uklízíme Mníšek“, během které se vysbíralo 1 820 kg odpadků. Nezaháleli ani zaměstnanci údržby městského úřadu a sběrného dvora, kteří za poslední měsíc zlikvidovali na katastru města desítku černých skládek. Díky společnému úsilí teď město vypadá mnohem čistěji a jeho okolí opět inspiruje k procházkám v duchu Máchova prvního máje.
Pokud byste během nich zabrousili do remízku na Kvíkalce, možná narazíte na pilotní projekt zasakovacích struh pro zadržování vody v krajině, které zde ve spolupráci s Lesy ČR
a městem Mníšek pod Brdy vyhloubili dobrovolníci ze Základního článku Kandík hnutí Brontosaurus. Více se dočtete v článku Jak zadržovat vodu v krajině?, včetně toho, jak takováto krajinná opatření pomáhají lesům a jak snižují bezpečnostní rizika přívalové vody.
Bezpečnost města bude letos posílena i na jiné úrovni, městská policie totiž minulý týden uspěla se svojí žádostí o dotaci na rozšíření kamerového systému města. Do Mníšku tak přibydou další kamerové body.
Z dotace se v těchto dnech rozjíždí i dvouletý projekt energetického managementu města. Ten jednak připraví Mníšek na získání certifikace ISO 50 001, bez které nemůžeme žádat o novou podporu z evropských dotačních programů, a zároveň povede k reálným finančním úsporám města, které budeme pravidelně vyhodnocovat. Vyhodnocení se bude týkat i dlouho avizovaného pilotního projektu 35 chytrých lamp veřejného osvětlení v oblasti mezi Malým náměstím a ulicí Komenského, který byl po mnohaměsíčních peripetiích konečně spuštěn.
Co se týče informací o očkování, po konzultaci s hejtmankou Středočeského kraje, Petrou Peckovou, nebudeme v Mníšku zřizovat očkovací místo. Místo toho v těchto dnech organizuje místostarostka Dana Dalešická druhý pokus o zajištění očkování prioritních skupin (seniorů, učitelů a zaměstnanců složek krizového řízení) mobilním týmem příbramské nemocnice poté, co první pokus nevyšel kvůli nedostatku vakcín.

Na závěr nám všem přeji brzký příchod post-covidového života bez respirátorů a zákazů, s oblíbeným nápojem v ruce a čistou radostí z opětovných setkání.

Pěkné a slunečné jarní dny.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se