Pietní akty k 77. výročí konce 2. světové války

Pietní akty k 77. výročí konce 2. světové války

Pomník v Rymani

V neděli 8. května 2022 si připomínáme 77 let od ukončení 2. světové války. U příležitosti tohoto významného výročí položily starostka Magdalena Davis a místostarostka Dana Dalešická věnec a květiny u čtyř pomníků na území našeho města.

Poklonily se památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.
Poklonily se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.
Poklonily se také všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území Protektorátu Čechy a Morava a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Po odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské „Petschkárně“ či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických věznicích a koncentračních táborech, jako byly Mauthausen, Terezín či Buchenwald.
Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno. Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. NIKDY NEZAPOMENEME!

Informace, které popisují události odehrávající se v Mníšku na konci války, najdete v ČLÁNKU.

Pomník „Obětem světových válek“ na náměstí
Pomník na Skaleckém náměstí
Hromadný hrob na mníšeckém hřbitově

Použitá foto: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se