Malíř Vilém Nowak a jeho mladá léta v Mníšku

Malíř Vilém Nowak a jeho mladá léta v Mníšku

Mladý Vilém Nowak na zahradě rodné vily v Mníšku

Mníšek pod Brdy se může pochlubit několika významnými rodáky, kteří promluvili do české kultury.
Na poli výtvarného umění se z nich nejvíce proslavil národní umělec Vilém Nowak, který se v našem
městě narodil před 136 lety.

Vilém (nebo také Willi) Nowak se narodil do rodiny továrníka Eduarda Nowaka, kterému patřila továrna na textilní barviva a přilehlá novorenesanční vila. Nowakovi byla klasická „rakouská“ rodina, pro kterou bylo působištěm celé Předlitavsko (nemaďarská západní část Rakouska-Uherska) a hovořili plynně jak německy, tak i česky. Vilém tak po celý život neměl problém pohybovat se v německém prostředí.
Vilém vyrůstal v blaženém poklidu a blahobytu, ale v izolaci. Otec mu dopřál domácí učitele,
a tak se ani nestačil spřátelit s mníšeckými dětmi. Od tří let se věnoval kreslení, dokonce se dochovaly jeho první kresbičky rodného Mníšku. Za zmínku stojí, že byl později pro výtržnictví vyloučen z německé reálky na Malé Straně i ze všech škol na území monarchie. V letech 1903- 1906 vystudoval talentovaný mladík, i přes otcův nesouhlas, Akademii výtvarných umění v Praze.

Obraz Viléma Nowaka „Továrna“ (1906), na kterém je vpravo vila (Národní galerie Praha)

V době, když jeho rodiče ještě vlastnili továrnu, tak za ním občas přijížděli jeho známí kumštýři a půvabná mníšecká krajina pro ně byla inspirací při malování. Po absolvování akademie pořádal první výstavy
a většinu obrazů se mu dařilo prodat. V té době už založil rodinu, se kterou bydlel v Mnichově.
Mníšecká etapa Viléma Nowaka se uzavírá rokem 1914, kdy jeho otec musel prodat továrnu s vilou a s rodinou se odstěhoval do Rakouska.

Vilém Nowak v pozdním věku

Vilém Nowak (1886-1977) byl profesorem Akademie výtvarných umění v Praze (1929-1939) a spoluzakladatelem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (1950). Nejraději maloval v Polabí a v okolí Prahy poblíž Vltavy. Vedle malby se věnoval též grafice. Kromě řek, stromů, krajin a portrétů žen maloval také komunistické funkcionáře. Byl režimem uznávaným výtvarníkem a obdržel titul Národní umělec. Jeho díla jsou umístěna v Národní galerii v Praze a krajských galeriích po celé České republice.

V článku byly použity fotografie z knihy „Václav Formánek: Vilém Nowak, Praha 1978“

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se