Objednejte si kominíka včas, letošní topná sezóna už začala

Objednejte si kominíka včas, letošní topná sezóna už začala

Kominický mistr Jan Znamenáček na střeše jednoho z mníšeckých domů. Foto: Petr Zahrádka

Podle lidové tradice nosí kominíci štěstí. V dřívějších dobách bývalo hodně požárů vzniklých od nevyčištěných komínů a hořlavých dřevěných konstrukcí, takže kominíci skutečně přinášeli a dosud přináší štěstí.

Po roce 1989 se mohlo zdát, že je, kvůli malému zájmu učňů o tento obor, kominické řemeslo na ústupu, ale díky módě vytápění krbovými kamny a zejména kvůli blížící se energetické krizi nastává renesance kominictví. Kvůli avizovanému zdražovaní energií se lidé začínají vracet k topení dřevem, peletami nebo uhlím, které pro ně bude levnější alternativou k elektřině a plynu.
V Mníšku pod Brdy se kominickým řemeslem zabývá už 17 rokem firma Jana Znamenáčka z náměstí F. X. Svobody. Přestože má k ruce další dva pracovníky, sotva stačí vyřizovat nové objednávky. „Obvykle nám začíná sezóna v půlce září, ale letos, kvůli chystanému zdražování energií, už začala koncem července a denně mi volá 50 až 70 lidí,“ hodnotí nápor zakázek kominický mistr.
Jeho komická firma nabízí péči komplexní péči o komíny (na všechny druhy paliva včetně plynu) včetně jejich pravidelných prohlídek a revizí.
Zajišťuje především kontrolu a čištění spalinových cest, což znamená odstranění pevných látek, usazenin a nečistot z komína.
Dále provádí vložkování komínů prostřednictví nerezové, keramické nebo plastové komínové vložky, přičemž volba materiálu závisí na zvoleném druhu paliva a typu spotřebiče.
Pokud je třeba zvětšit průměr komínového průduchu, tak ho vyfrézují. Důvodem pro frézování komína může být netěsné zdivo, zvýšení výkonu spotřebiče nebo čištění velmi znečištěné spalinové cesty.
Zabývají se také stavbou komínů a připojení nových spotřebičů při výstavbě nových rodinných domů, montáži vícevrstvých komínů nebo připojení spotřebičů na tuhá a plynná paliva.
Zajišťují i revize komínů před uvedením nové spalinové cesty do provozu, po každé stavební úpravě komínu nebo i při změně druhu paliva.
Podle vyhlášky č. 34/2016 Sb. je každý majitel nemovitosti povinen zajistit alespoň jednou ročně prohlídku komínů. Péči o váš komín rozhodně nepodceňujte, několikaletá zanedbaná péče vede následně k vysokým nákladům při jeho čištění. Hlavní roli tu ale hraji bezpečnostní riziko: řada lidí totiž kvůli špatnému odvětrání komína zemřelo udušením spalinami!
„Naší prioritou je spolehlivost, osobní přístup, zajímavé ceny, a hlavně spokojenost zákazníků. Jsme dobrou volbou pro každého, kdo vyžaduje kvalitu, odbornost a záruku bezpečí,“ shrnuje svůj přístup k odvedené práci Jan Znamenáček.
I když vystudoval kominickou školu, nadále se v oboru samovzdělává, sleduje nové trendy a věnuje se samostudiu v různých odborných programech. „Hodně mě na této práci baví, že není stereotypní a nemusím být pořád na jednom místě. Díky ní poznávám zajímavá místa a seznamuji se s novými lidmi,“ vypočítává výhody svého řemesla kominický mistr a dodává: „Se závratěmi naštěstí problém nemám, nejvyšší komín jsem čistil asi v 35 metrech nad zemí.“
Více informací o poskytovaných službách s ceníkem a kontakty najdete na webu www.kominictviznamenacek.cz. Dojedou v rámci České republiky kamkoliv, nejdále byli za zakázkou v Peci pod Sněžkou.
Pokud zavoláte našemu kominickému mistrovi na mobil, tak mějte strpení, pokud vám ho hned nezvedne. Určitě se vám ozve zpátky, jak jen to bude možné, protože právě teď je zrovna někde na střeše.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se