Rymani ozdobila dubová Zvonička

Rymani ozdobila dubová Zvonička

Zvonička u vodní nádrže v Rymani

U vodní nádrže v Rymani stojí nová Zvonička.

Dřevěná socha s kovovým zvonkem byla vytvořena v rámci tradičního Sochařského sympozia, které se uskutečnilo koncem letošního srpna v Trnové. Její autor, známý umělec Milan Bezaniuk, ji zvládl vytvořit za pouhých 6 dní z dubu, který rostl v kytínských lesích (lokalita V Potocích v oboře Točná). Je vysoká 2,6 metru a má průměr půl metru. Zvonek speciálně pro tuto příležitost vyrobil všeuměl Zdeněk Vejražka z Otvic.

Mníšecká místostarostka Dana Dalešická a Milan Bezaniuk při předání Zvoničky městu (fotografováno v Trnové na sympoziu)


„Při tvorbě sochy se vždy snažím inspirovat místem, kde bude potom stát. O vsi Rymani jsem se dočetl, že kdysi vznikla kolem potoka, který poskytoval dostatek vody jejím obyvatelům i hospodářským zvířatům. Proto tvar rymaňské Zvoničky symbolizuje vlnění potoka,“ uvedl její tvůrce a dodal: „Zvoničku navíc zdobí dvouocasý lev, kterého má ve znaku i město Mníšek pod Brdy.“

Milan Bezaniuk (* 1972) je ilustrátor knih, řezbář a sochař tvořící svá díla ze dřeva i z písku. Je nadšený samouk, který se dřevořezbářství věnuje zhruba 20 let a přivedl ho k němu kamarád. Většina jeho děl končí v soukromých sbírkách. Bydlí v Chomutově.

Zvonička není jediným Bezaniukovým dílem na území našeho města a v okolí. Pro Kytín a jeho volnočasový areál udělal knihobudku a lavičku, v Nové Vsi pod Pleší má sochy vodní víly na rybníku a koně před budovou obecního úřadu. Může se také pochlubit sochou Máří Magdalény z lipového dřeva, která je umístěna ve Stříbrné Lhotě.

Deteail s dvouocasým lvem ve znaku

Zvonička je plně funkční a můžete si na přijít zazvonit. Slavnostní odhalení Zvoničky je plánováno na středu 5. října v 17 hodin. Nové soše také při té příležistosti požehná kněz mníšecké římskokatolické farnosti R. D. Jan Dlouhý.

Přejeme obyvatelům Rymaně i turistům, aby jim Zvonička dělala radost co možná nejdéle!

Zvonička (vznikla z iniciativy Osadního výboru Rymaně) je již třetím „mníšeckým“ dílem, které bylo v posledních letech vytvořeno v rámci pravidelných Sochařských sympozií konaných v našem regionu. V roce 2019 vznikla socha Mnicha umístěná na náměstí F. X. Svobody. Na loňském sympoziu byla vytvořena socha Káji Maříka, která nyní stojí před základní školou.

Zvon je funkční

Foto: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se