Bohužel nikoliv. Nasvědčuje tomu pracovní jednání zastupitelů, kteří se sešli nad tématem vybudování retenční nádrže na náměstí. Proč současné vedení města nechce v nadčasovém projektu pokračovat? Na otázku neexistuje racionální odpověď, na setkání jsme totiž od vládnoucí koalice slyšeli jen zástupné důvody, cosi o tom, že je to drahé a že je řada dalších způsobů, jak vhodně nakládat s dešťovými vodami. Pochybuji o tom, že by projekt byl předražený, městu byla přiklepnuta dotace ve výši 11,2 milionů, a to je velice slušný výsledek. Stoprocentní dotaci není možné získat, vždy je nutné počítat s finanční spoluúčastí města. Navíc se jedná o investici do budoucna! A ta by se nám jistě brzy vrátila.
Retenční nádrž je dostatečně kapacitní, nasbírá vodu z celé vydlážděné plochy na náměstí, později bude možné do ní svést vodu ze střech celé řady domů na náměstí a z poloviny obrovské střechy kostela. Je chytrá, protože dokáže zachytit ropné látky unikající z vozidel. Bude poskytovat vláhu trávníkům a stromům na náměstí, které v létě trpí nedostatkem vody. V letních parnech zlepší mikroklima na rozpáleném náměstí. Vodu bude možné využít na zalévání ostatních stromů ve městě. Nádrž zadrží vodu z běžných přívalových dešťů a voda z náměstí tak nevypláchne čistírnu odpadních vod. Voda bude z velké části využita v místě, kde napadla. Voda je životně důležitá, nakládejme s ní proto s tím nejlepším uvážením. To je myšlenka celého projektu.
Jistě budete z úst politiků slýchat, že je tu řada dalších projektů, které jsou lepší. To je diskutabilní. Odborník na nakládání s vodou, pan Ing. Kudrna, na setkání mimo jiné řekl, že stavba retenční nádrže v centru města je skvělý způsob, jak začít. Retenční nádrže doplní řadu opatření, které již byly provedeny, jako je zakládání alejí, remízků či suchých zasakovacích struh v lese nad městem. Jsou jedním kousíčkem celé mozaiky opatření, jako je např. revitalizace Pivovárky, rybníků, odstranění balastní (dešťové vody) vnikající do kanalizace nebo svedení dešťové vody mimo kanalizaci nejen v centru města.
Je mi líto, že se nezařadíme mezi vyspělá města, která to myslí s vodou vážně. Naděje umírá poslední, a proto věřím, že vedení města a koaliční zastupitelé projekt nakonec podpoří.
Luboš Kožíšek, zastupitel
Na stejné téma vyšlo dalších osm článků (postřehy zastupitelů a profesionálů):
- Retence na náměstí F. X. Svobody – ANO či NE? (redakce)
- Projekt retenční nádrže neplní tři slibované úkoly (František Keyř)
- Proč by vedení města nemělo odmítnout 11,2 milionů dotací na zadržování dešťové vody z náměstí (Magdalena Davis)
- Problémy s přehříváním budou mít velké metropole (Jiří Zápal)
- Pracovní jednání zastupitelů (Dana Dalešická)
- Vhled do zákulisí mníšecké politiky (Michal Kroutil)
- Stavba retenční nádrže by zavřela náměstí na pět měsíců (Markéta Nováková)
- Případná realizace retenční nádrže by problém nevyřešila, a ještě by zbytečně zatížila rozpočet města (Zdeněk Vyskočil)