Zařadí se naše město mezi obce budoucnosti?

Zařadí se naše město mezi obce budoucnosti?

Bohužel nikoliv. Nasvědčuje tomu pracovní jednání zastupitelů, kteří se sešli nad tématem vybudování retenční nádrže na náměstí. Proč současné vedení města nechce v nadčasovém projektu pokračovat? Na otázku neexistuje racionální odpověď, na setkání jsme totiž od vládnoucí koalice slyšeli jen zástupné důvody, cosi o tom, že je to drahé a že je řada dalších způsobů, jak vhodně nakládat s dešťovými vodami. Pochybuji o tom, že by projekt byl předražený, městu byla přiklepnuta dotace ve výši 11,2 milionů, a to je velice slušný výsledek. Stoprocentní dotaci není možné získat, vždy je nutné počítat s finanční spoluúčastí města. Navíc se jedná o investici do budoucna! A ta by se nám jistě brzy vrátila.
Retenční nádrž je dostatečně kapacitní, nasbírá vodu z celé vydlážděné plochy na náměstí, později bude možné do ní svést vodu ze střech celé řady domů na náměstí a z poloviny obrovské střechy kostela. Je chytrá, protože dokáže zachytit ropné látky unikající z vozidel. Bude poskytovat vláhu trávníkům a stromům na náměstí, které v létě trpí nedostatkem vody. V letních parnech zlepší mikroklima na rozpáleném náměstí. Vodu bude možné využít na zalévání ostatních stromů ve městě. Nádrž zadrží vodu z běžných přívalových dešťů a voda z náměstí tak nevypláchne čistírnu odpadních vod. Voda bude z velké části využita v místě, kde napadla. Voda je životně důležitá, nakládejme s ní proto s tím nejlepším uvážením. To je myšlenka celého projektu.
Jistě budete z úst politiků slýchat, že je tu řada dalších projektů, které jsou lepší. To je diskutabilní. Odborník na nakládání s vodou, pan Ing. Kudrna, na setkání mimo jiné řekl, že stavba retenční nádrže v centru města je skvělý způsob, jak začít. Retenční nádrže doplní řadu opatření, které již byly provedeny, jako je zakládání alejí, remízků či suchých zasakovacích struh v lese nad městem. Jsou jedním kousíčkem celé mozaiky opatření, jako je např. revitalizace Pivovárky, rybníků, odstranění balastní (dešťové vody) vnikající do kanalizace nebo svedení dešťové vody mimo kanalizaci nejen v centru města.
Je mi líto, že se nezařadíme mezi vyspělá města, která to myslí s vodou vážně. Naděje umírá poslední, a proto věřím, že vedení města a koaliční zastupitelé projekt nakonec podpoří.

Luboš Kožíšek, zastupitel

Na stejné téma vyšlo dalších osm článků (postřehy zastupitelů a profesionálů):

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se