Dominantou Dobříšské ulice je nepochybně Sokolovna, která se po nedávné nákladné rekonstrukci stala jednou z nejkrásnějších historických budov v Mníšku pod Brdy.
Restaurace U Sokola
Historie mníšecké Sokolovny (č. p. 52) sahá do roku 1910, kdy zde byla postavena a otevřena Švarcova restaurace u Sokola, pro kterou se později vžil název U Sokola. Hostinský Švarc získal parcelu pro stavbu své restaurace po velkém požáru horní části náměstí roku 1900, neboť na tomto místě do té doby stával dům Františka Bureše.
V restauraci došlo záhy k významné historické události, neboť zde 32 vážených mníšeckých mužů založilo 29. června 1910 Tělocvičnou jednotu Sokol Mníšek pod Brdy.
Na vrcholu nové budovy vzpínala svá křídla socha sokola, symbolu České obce sokolské. Na svém místě vydržela zřejmě až do roku 1941, kdy byla sokolská organizace německými okupanty rozpuštěna.
Cvičebna
V roce 1911 byl k hostinci přistavěn zezadu sál a oficiálně vznikla cvičební místnost, do které byly zakoupeno nářadí: americká hrazda, bradla, kůň, koza a stojany na skok za 670 korun. Téhož roku mníšecký Sokol zřídil, na žádost místních děvčat, také ženský odbor.
Kampelička a Husův dům
Ve 20. letech minulého století byl k budově restaurace U Sokola přistaven další, přízemní objekt (č. p. 134), tentokrát směrem do Dobříšské ulice. Objekt během 1. republiky sloužil jako Kampelička (družstevní záložna poskytující různé finanční služby svým členům) a po válce jako Husův dům (modlitebna Československé církve husitské). V letech 1952-1962 tu sídlila Městská lidová knihovna.
Sokolovna
Rok 1931 je pro mníšecký Sokol zlomový, neboť od pana Stehlíka (tehdejší majitel) kupují celou restauraci. Budova byla celá opravena, k sálu přistavěno jeviště a pod ním šatny. Celkové náklady na koupi budovy, hostinského inventáře a přístavby činily 358 900 Kč. Sokolovna byla slavnostně otevřena 10. října 1932 divadelním představením Jiráskovy Lucerny.
pro srovnání:
V té době stál kilogram chleba 3,40 Kč, brambor 0,95 Kč, vepřového masa 16,90 Kč, litr mléka byl za 1,95 Kč, piva za 2,90 Kč. Měsíční plat úředníka činil 1 550 Kč, dělník si za stejné období vydělal 590 Kč a horník 940 Kč.
Společenské centrum
Sokolovna se záhy stává kulturním i společenským centrem města – konají se tu tělocvičné akademie, divadelní představení, veselice, plesy, estrády, různá cvičení i další zábavy, ale také třeba pionýrské sliby nebo osvětové přednášky, například o tuberkulóze. Často ho využívají mníšecké spolky a další organizace. Po roce 1950 tu pořádají podnikové akce Hrudkovny a později Kovohutě. Až do roku 2019, do zprovoznění Pavilonu, je jediným velkým sálem ve městě, který je vhodný pro organizování společenských akcí!
Sokolovna posloužila v minulosti několikrát i neveselému účelu, a to, když byly ve místním sálu inscenovány takzvané veřejné žaloby. V dubnu 1953 se tu například konala veřejná žaloba se čtyřmi vedoucími horníky, kteří svou nedbalostí zavinili smrt dvou svých kolegů v dolu Skalka.
Rekonstrukce budov
O stav Sokolovny se dlouhodobě nikdo nestaral, a ta se ocitla v neutěšeném stavu, který si vyžádal rozsáhlou rekonstrukci dokončenou během roku 2020. Rekonstrukci budovy i výběr nového provozovatele restaurace inicioval výbor Sokola a především bývalý starosta mníšeckého Sokola Zdeněk Freisleben, který zastával svou funkci v letech 2008-2022.
Sokolové se roku 2020 pustili do přestavby celé střechy a krovu. Opravovala se nejen hlavní budova a sál, ale také střecha vedlejšího přízemního objektu, takzvaného Husova domu, kde v jedné polovině podniká soukromý nájemce a druhá polovina slouží jako kuchyně restaurace. Celková rekonstrukce vyšla na 3,8 milionu. Sokol rekonstrukci financoval z vlastních zdrojů, když se jim podařilo prodat část pozemků mezi Kovohutěmi a silnicí do Čisovic. Z toho 450 tisíc spolkla nová fasáda, na kterou dostali dotaci ve výši 300 tisíc od České obce sokolské. Vše bylo pečlivě konzultováno s Národním památkovým ústavem. Předcházela tomu ještě kompletní výměna všech oken (kromě restaurace, kde už nová okna byla) v roce 2018.
Restaurace ožívá
Bývalý nájemce restaurace své podnikání ukončil s první covidovou vlnou na jaře roku 2020. Sokolové vypsali výběrové řízení na nového provozovatele restaurace, ze kterého vyšel vítězně projekt společnosti Gastro Prag Group, s.r.o..
Společnost se za pomoci pivovaru Staropramen pustila do kompletní rekonstrukce interiéru restaurace, kuchyně i venkovního zázemí. Mimo jiné se prováděly nové instalace vody, kanalizace, elektřiny, osvětlení a předělalo se komplet sociální zařízení, dále byly opraveny stropy i podlahy s několika vrstvami položeného lina. A v neposlední řadě byla vybudována v zadním traktu nová letní zahrádka s přístupem jak z restaurace, tak z ulice Za Sokolovnou. Celková částka na rekonstrukci restaurace byla 3,5 milionu, z toho Sokol zaplatí 1 milion formou sníženého nájemného po dobu 10 let. Na finální opravu vlastně už čekají jen venkovní schody a přední malé zahrádky, dva bytové prostory v 2. NP a nové byty v podkroví.
V současné době je Restaurace Sokolovna otevřena denně s tradiční českou kuchyní a k dispozici má také dvě venkovní zahrádky a společně se Sokolem se chystají oživit společenský a kulturní život ve velkém sálu. V plánu mají uskutečnit v lednovém termínu hasičský ples a dveře jsou pro pořadatele nejrůznějších akcí otevřené.
Fotografie z náročné rekonstrukce (archiv Gastro Prag Group, s.r.o..):
——————————————————————————————————————–
Mníšecký místopis
V diskusích s ostatními spoluobčany jsme dospěli k závěru, že by bylo zajímavé pokračovat v aktivitách bývalé kronikářky paní Havlišové, která v některých minulých číslech uváděla informace o místech z našeho městečka a jejich názvech. Budeme vděční, když nám poskytnete zpětnou vazbu či další náměty. Psát můžete na email: dbilek@atlas.cz.
V rámci mníšeckého místopisu byla zatím zpracována tato místa:
Boží muka u sběrného dvora
Ulice Terezie Wágnerové
Bývalá synagoga
Sokolské hřiště
Rodný dům F. X. Svobody
Červený kříž na Skalce
Hasičská zbrojnice
Mníšecké kovárny
V Mníšku se kdysi dolovalo zlato
Malej swatej kopec
Co se skrývá pod Skalkou
Bývalý zahradní dům mníšeckého pána a sýpka
Industriální část města – areál bývalých Hrudkoven a Kovohutí
Křížek v Dobříšské ulici
Vila Ave Maria sloužila salesiánům i důchodcům
Nowakova vila dýchá nostalgií starých časů
Vilu v Kamenném vlastnili odbojář i gestapák
Mníšecká sokolovna slouží veřejnosti už přes jedno století